ABD'nin ambargo kararına AKP'den tepki yağdı

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD'nin silah ambargosunu kaldırmaya yönelik aldığı kararın, Türkiye'ye karşı müttefiklik ruhuna uymayan ön yargılı bir karar olduğunu belirtti.

ABD'nin ambargo kararına AKP'den tepki yağdı

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin Güney Kıbrıs yönetimine silah ambargosunu kaldırmasına yönelik aldığı karara, sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunarak karara tepki gösterdi.

Türkiye’ye karşı müttefiklik ruhuna uymayan ön yargılı bir karar olduğunu belirten Kurtulmuş, “ABD’nin aldığı bu karar hem Akdeniz’deki hem de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimin artmasına yol açacak siyaset dışı ve basiretsiz bir karardır. Kıbrıs adasındaki barışa zarar verecek bu adaletsiz kararın garantör ülke olarak karşısında duracağız ve bölgenin huzuru ve esenliği için uluslararası hukuktan aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

AKP Sözcüsü Çelik de, sosyal medya hesabından, “ABD’nin Kıbrıs Rum Yönetimine yönelik silah ambargosunu kaldırması tümüyle yanlış bir karardır. Rum yönetimi Ada’da istikrarsızlığı ve çözümsüzlüğü üreten taraftır. Bu karar, Rum yönetiminin hukuksuz taleplerini teşvik etmektir. Türkiye ve KKTC, hukuk, diplomasi ve hakkaniyet dışında hiçbir yolla karar almaya zorlanamaz. Biz hakkaniyet temelinde müzakereden yanayken, Yunanistan korsan anlaşmalarla bu zemini tahrip etmiştir. Güney Kıbrıs yönetimi asla Kıbrıs Türklerinin haklarını gasbedemez” dedi.

Çelik, Türkiye’nin garantör ülke olarak KKTC’nin hak ve menfaatlerini korumaya muktedir olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımızın mesajı açıktır; hak ve menfaatlerimiz konusunda hiçbir dayatmayı kabul etmeyiz ve asla taviz vermeyiz. Türkiye, KKTC’ye yapılmak istenen hiçbir haksızlığa izin vermeyecektir” dedi.