AB'den Erdoğan'a: Yunanistan’ın yanındayız

AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in Erdoğan'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, "Yunanistan'ın yanındayız" dediği iddia edildi.

AB'den Erdoğan'a: Yunanistan’ın yanındayız

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerilimi tırmanırken, flaş bir iddia da Yunan basınından geldi.

Bugün AB ülkeleri nezdinde bölgedeki gerilim masaya yatırılmadan önce dün AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in Erdoğan’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, “Yunanistan’ın yanındayız” dediği iddia edildi.

Avrupa Birliği ülkeleri, bugün Doğu Akdeniz’de yaşananlarla ilgili bir toplantı düzenlerken Viyana’da da Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya gelecek.

Dün Fransa ve Yunanistan’ın Girit açıklarında tatbikat yaptığı Doğu Akdeniz ile ilgili bir diğer flaş gelişme de dün akşam yaşandı. Avrupa Birliği Konsey Başkanı Charles Michel, dün AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile konuştu.

“HERKESİN KAZANACAĞI FORMÜLDEN YANAYIZ”

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Görüşmede Doğu Akdeniz’deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel meseleler ele alınmıştır” denilirken, Erdoğan’ın Doğu Akdeniz’deki bütün ülkelerin hakkını koruyan ve herkesin kazanacağı bir formülden yana olduklarını söylemişti.

Fakat Yunan basını, Michel’in Erdoğan’a söylediğini iddia ettikleri ifadeleri gazetelerine taşıdı. Kathimerini’ye konuşan kaynaklar, “Michel, AB’nin Yunanistan ve Rum Kesimi’nin yanında olduğunu telefon görüşmesinde söyledi. Michel ayrıca AB’nin eleştirdiği Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmayı da gündeme getirerek eleştiriyi tekrarladı” ifadesini kullandı.

Gazeteye konuşan kaynaklar, Michel’in Türkiye’nin bölgede tansiyonu artıracak hamlelerden uzak durmasını söylediğini de aktardı.