ABD'de sağlık sigortası olmadığı için hastaneye kabul edilmeyen 17 yaşındaki koronavirüs hastası hayatını kaybetti

ABD'de koronavirüs testi pozitif çıkan 17 yaşındaki genç sağlık sigortası olmadığı için hastaneye kabul edilmedi.

ABD'de sağlık sigortası olmadığı için hastaneye kabul edilmeyen 17 yaşındaki koronavirüs hastası hayatını kaybetti

Los Angeles Lancester’da sağlık sigortasına sahip olmadığı için acil servisten geri çevrilen ve koronavirüs testi pozitif çıkan 17 yaşındaki genç yaşadığı septik şok sonrası hayatını kaybetti.

Gencin ölümüne Los Angeles’ın Lancester kenti sakinleri büyük tepki gösterirken, Lancester Valisi R.Rex Parris Daily Mail’e gencin sağlıklı olduğu ve ölümünden önce hastalığın belirtilerini taşımadığını belirtti. Parris ayrıca gencin solunum sorunu yaşamasına rağmen sağlık sigortası olmadığı için acil servisten devlet hastanesine gitmesi gerektiği söylenerek geri çevrildiğini, gencin Antelope Vadisi Hastanesine giderken yolda kalbinin durduğunu söyledi.

Vali Parris Daily Mail’e verdiği demeçte “(Hastane) Onu kurtabilir ve 6 saat boyunca hayatta tutabilirdi. Ama bu sürede oradan ayrılmıştı ve çok geçti. Cuma günü ölmeden önce sağlıklıydı, Perşembe ise ölmüştü’’ dedi.

Gencin babasının Uber şöförü olduğu belirtilirken, diğer aile bireylerinin testleri pozitif çıktığı açıklandı. Genç ile aile bireylerinin ise yakın temasta bulunduğu belirtildi.