ABD'de okulların açılmasıyla karantina haberleri gelmeye başladı

ABD'nin Florida eyaletinde okullar bu hafta açıldı. Fakat okulun açılmasından bir gün sonra 1 öğrencide Covid-19 belirtilerinin gösterilmesi nedeniyle sınıf karantinaya alınırken öğrenciler evden eğitime geri döndü.

ABD'de okulların açılmasıyla karantina haberleri gelmeye başladı

Koronavirüs salgını devam ederken Türkiye ve dünyada tartışma yaratan bir konu okulların açılmasıydı. Yüz yüze eğitime geri dönen ABD’nin Florida eyaletindeki SeaWind İlkokulu’nda korkulan oldu.

Martin County’de yüz yüze eğitime başlayan SeaWind İlkokulu’nda eğitime başlanmasından sadece 1 gün sonra öğrencilerden birinde Covid-19 semptomları tespit edildi. Martin County bölge sözcüsü Jennifer DeShazo, öğrencide Covid-19 şüphesi bulunduğu için sınıfın karantina altına alındığını duyurdu.

FLORİDA’DA VAKA SAYISI 551 BİNDEN FAZLA

Sınıftaki 9 öğrencinin 14 gün boyunca evden eğitime geçtiği açıklanırken, diğer öğrencilerin de uzaktan eğitim almaya devam ettiği öğrenildi.

551 binden fazla koronavirüs vakası tespit edilen Florida, ABD’de salgının merkez üslerinden biri olarak biliniyor.

TRUMP YÜZ YÜZE EĞİTİM KONUSUNDA ISRARCI

ABD Başkanı Donald Trump, beraberinde Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Eğitim Bakanı Betsy DeVos ile Beyaz Saray’da okulların açılmasına yönelik düzenlenen etkinliğe katıldı.

Okulların yüz yüze eğitime açılması gerektiği konusunda ısrarını sürdüren Trump, bazı eyaletlerin öğrencilerin gün aşırı ya da haftanın belirli günlerinde okula gelmesini öngören sistemlerini de eleştirdi.

Trump, “Çocukların gün aşırı okula gitmesi konsepti saçma. Öyle değil mi? Çocuklar okula gidecekse, gitsin.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de okulların güvenli bir şekilde yeniden açılması gerektiğini vurgulayarak, okulların açılması için Kongreden 105 milyar dolar fon beklediklerini vurguladı.