ABD Senatosu'nda ilginç Türkiye teklifi

ABD Senatosu'nda iddia edilen S-400 teklifinde "Türkiye uyumsuz sistem almayacağını taahhüt etsin, S-400'leri Ankara'dan satın alabilelim" maddesi yer aldı.

ABD Senatosu'nda ilginç Türkiye teklifi

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda ABD’nin 2021 yılı Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi için hazırlanan yasa tasarısına, S-400’ler ile ilgili ek madde konulduğu iddia edildi.

Senato’nun 25 Haziran kayıtlarında, ABD Ordusu’na, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan ve Rusya’dan tedarik edilen S-400 sistemini satın alma yetkisini öngören maddenin eklendiği öne sürüldü.

Ancak eklendiği iddia edilen maddenin, ABD Güney Dakota Senatörü John Thune tarafından yasanın tartışıldığı esnada öneride bulunulduğu sonrasında ise kabul edilmediği belirtildi.

Ek maddede, “Türkiye ABD’ye NATO uyumlu olmayan, sistem almayacağının garantisini verirse, ABD’nin teslim edilmiş olan S-400 sistemini satın alabileceği” iddia ediliyor.

Eklenen yasa tasarısında şu ifadelere yer veriliyor:

“a) YETKİ – Bölüm b’ye tabi olarak, S-400 Füze Savunma Sistemi’nin satın alınması için gerekli olabilecek meblağların ABD Ordusu’na tahsis edilmesine izin verilir.

b) SERTİFİKA GEREKSİNİMİ – a bendindeki bir S-400 Hava Savunma Sistemi satın alma yetkisi; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından Savunma Bakanlığı’na ve Dışişleri Bakanlığı’na, ABD tarafından uyumsuz olarak kabul edilen askeri cihazların satın alım veya başka şekilde kullanılmayacağına dair verilecek bir sertifikaya tabidir.”