ABD merkezli finans tekeli JP Morgan: Merkez Bankası'nın faiz indirimleri devam edecek

Yarkın Cebeci: Merkez Bankası faiz indirimlerine devam edecektir

ABD merkezli finans tekeli JP Morgan: Merkez Bankası'nın faiz indirimleri devam edecek

ABD merkezli finans tekeli JP Morgan Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edeceğini söyleyerek, gelecek ay 25 baz puanlık indirim beklediğini belirtti.

JP Morgan Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci, Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık faiz indirim kararını Bloomberg HT‘ye değerlendirdi.

Faiz kararında ve para politikası metninin içeriğinde bir sürpriz olmadığını belirten Cebeci, metinde dikkatli bir dil kullanıldığını ifade ederek, “Salgın hastalığın altı çizilmiş ama en önemlisi kredi büyümesi ve bunun enflasyona etkilerinin yakından izleneceği belirtilmiş” yorumunu yaptı.

Faiz indirimlerinin devam edeceğini öngören Cebeci, “Politika yapıcıların da daha düşük faiz istediğini bildiğimize göre Merkez Bankası faiz indirimlerine devam edecektir, gelecek ay 25 baz puan, yıl sonuna doğru da enflasyonun yılın ikinci yarısında tek haneye inmesiyle birlikte uluslararası arenada da bir terslik olmazsa faiz indirimlerinin devam etmesini bekliyoruz” yorumunu yaptı.

Merkez Bankası, bugünkü toplantısında politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 10.75’e çekti. 50 baz puanlık indirim, geçen sene başlayan faiz indirim döngüsündeki en küçük montanlı indirim oldu. Merkez Bankası, gerçekleştirdiği son altı Para Politikası Kurulu toplantısında da faiz indirimine gitti.