ABD, İran yaptırımlarını yeniledi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İran'ın nükleer programına yönelik uygulanan yaptırımları 60 gün daha yenilediklerini duyurdu.

ABD, İran yaptırımlarını yeniledi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İran’ın nükleer programına yönelik uygulanan yaptırımlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“İran’ın nükleer faaliyetlerini sürdürmeye ve genişletmeye devam ettiğini” ve bunun ‘kabul edilemez’ olduğunu” belirten Ortagus, yaptırımları 60 gün daha yenilediklerini duyurdu.

Ortagus, açıklamasında, “Rejimin nükleer ısrarı uluslararası barış ve güvenliğe yönelik en büyük tehditler arasında. Başkan Trump’ın bu yılın başlarında söylediği gibi İran’ın nükleer silaha sahip olmasına asla izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Ayrıca İran’ın ‘istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini’ engellemek adına diplomatik ve ekonomik tüm araçları kullanmaya devam edeceklerini söyleyenn Ortagus, “İran’ın nükleer programındaki tüm gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğiz ve bu kısıtlamaları her an değiştirebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.