"ABD güçleri İran'ı izlemek için Irak'ta kalıyor"

Irak'taki ABD güçleri, Washinton’ın iddia ettiği gibi sadece IŞİD ile savaşmak için değil, aynı zamanda İran'ı izlemek için de kaldığı iddia edildi.

Amerikan gazetesi The Hill’in geçtiğimiz günlerde yaptığı bir haberde, Irak’taki ABD güçlerinin, Washington’ın iddia ettiği gibi sadece IŞİD ile savaşmak için değil, aynı zamanda İran’ı izlemek için de kaldığı belirtildi.

Al-Maaloumah tarafından aktarılan haberde, “Washington, kuvvet sayısının 5.200’den yaklaşık 3.000 askere düşürüldüğü ve Washington’un ülkede daha az kaynakla daha fazlasını yapmak zorunda kalacağı Irak’ta, belirleyici bir dönüşle karşı karşıya.” ifadeleri kullanıldı.

The Hill’in haberine göre, ABD’nin operasyonlarını çeşitli yönlerden dönüştürmesi gerekiyor. Eski komutanın yerini, 9 Eylül’den bu yana Irak’taki kuvvetlerin komutanlığını üstlenen yeni bir komutan, Korgeneral Paul Calvert aldı.

Haberde, “Irak direnişinin füzelerinin ve koronavirüs salgınının, ABD güçlerini geri çekilmeye zorladığı”, ABD ve Koalisyon ortaklarının son yedi ayda sekiz üs ve bölgeyi Irak ordusunun tam kontrolüne teslim ettiği belirtildi.

“Amerikan güçlerinin Irak’ta Bağdat, Aynu’l-Esed Hava Üssü ve Kürdistan bölgesindeki tesisler de dahil olmak üzere yalnızca birkaç yerde mevcut olduğu” dikkat çekilen haberde ABD’nin Irak’ta zor bir pozisyonda olduğu şu şekilde ifade ediliyor: “Kanıtlar, Beyaz Saray’ın Irak’taki Amerikan ayak izini olabildiğince küçük tutmak ve aynı zamanda İran’ı caydırmak istediğini gösteriyor. Bu, Pentagon’un Irak’ta daha az kaynakla daha fazlasını yapma ihtiyacı duymasına neden oluyor.”