ABD Genelkurmay Başkanı Miley suikastı böyle savundu: İhmalkârlık olurdu

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, İran Devrim Muhafızları (Pasdaran) Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürme kararını almamış olsalardı Amerikan kuvvetlerine yönelik ihmalkârlık etmiş olacaklarını belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Miley suikastı böyle savundu: İhmalkârlık olurdu

Milley, Pentagon’da basın toplantısı düzenledi.

Kasım Süleymani suikastine ilişkin kararı değerlendiren Milley, Dışişleri Bakanı Mark Esper ile birlikte Süleymani’nin hazırlığını yaptığı saldırılara ilişkin istihbarat verilerini incelediğini belirterek, “O istihbarat bilgisine güveniyorum. Bizi adım atmak zorunda bıraktı. Acildi ve ölçü ve çerçevesi bakımından oldukça netti” dedi.

Mark Milley, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tam olarak kimi veya nereyi hedef alacağını ifade ediyor muydu? Hayır ama ABD’nin bölgedeki güçlerine karşı önemli ölçüde bir çatışma gücünü koordine ediyordu, planlamalar yapıyordu ve güçleri senkronize ediyordu. Kaynak ve istihbarat metodunun güvenliği için bunun ötesine geçemem ama şunu ifade edebilirim: Biliyorum istihbaratı bir bahane olarak kullandığımız veya yalan söylediğimizi ifade edenler var, ama şunu hem kapalı toplantılarda ve kamuoyuna belirtmeliyim ki bu konuda karar verenler olarak Süleymani kararını almamış olsaydık, Amerikan kuvvetlerine karşı önemli ölçüde ihmalkarlık etmiş olacaktık.”