ABD Dışişleri, Rusya, İran ve Hizbullah'ı suçladı

Pompeo, ateşkesin Rusya, İran ve Hizbullah tarafından engellendiğini iddia etti.

ABD Dışişleri, Rusya, İran ve Hizbullah'ı suçladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İdlib’de yaşanan gelişmelere ilişkin Türkiye’ye destek açıklaması yaparak; “Esad rejimi, Rusya, İran rejimi ve Hizbullah’ın bu eylemleri, Suriye’nin kuzeyinde ateşkes sağlanmasını doğrudan engelliyor” ifadelerini paylaştı.

Pompeo, İdlib’de Türk askerine yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek bir yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, “Beşar Esad yönetimi, Rusya ve İran saldırılarına son vermeli.” ifadelerine yer verildi.

Pompeo, İdlib’de Suriye ordusu tarafından Türk askerine düzenlenen saldırıyı “aşağılık ve utanmaz” olarak tanımlarken; ABD’nin Türkiye’nin yanında olduğunu vurguladı. Pompeo, “Hayatını kaybeden Türk askerleri için Türkiye devletine taziyelerimizi gönderiyoruz. ABD bu saldırıyı mümkün olan en şiddetli şekilde kınamaktadır.” diye yazdı.

ATEŞKESİN ÖNÜNDE ENGEL

Pompeo, ayrıca Suriye ordusu ve destekçilerini İdlib’de sürdürdükleri saldırıları durdurmaya çağırarak, “Esad rejimi, Rusya, İran rejimi ve Hizbullah’ın bu eylemleri, Suriye’nin kuzeyinde ateşkes sağlanmasını doğrudan engelliyor. Saldırılar sona ermeli, insani erişim sağlanmalı ve BM Güvenlik Konseyi’nin (UNSCR) 2254 sayılı kararı uyarınca siyasi bir çözüm geliştirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Pompeo, ABD olarak ‘Şam ve Rus vahşetini’ önlemeye ve İdlib’deki insani acıyı hafifletmeye çalışmak adına Türkiye ile irtibat içinde olduklarını belirterek; Türkiye’ye destek olmak adına seçenekleri gözden geçirdiklerini bildirdi.

Pompeo, İdlib de dahil olmak Suriye genelinde ateşkes ilan edilmesi ve Şam’ın UNSCR kararına tam olarak uyuncaya kadar uluslararası topluma yeniden entegrasyonunu engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını kaydetti.