ABD bir suikast planını daha itiraf etti

ABD ordusunun İran Devrim Muhafızları Generali Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü gün Yemen'de bir başka üst düzey İranlı komutanı daha öldürme girişiminde bulunduğu ancak başarısız olduğu bildirildi.

ABD bir suikast planını daha itiraf etti

ABD’nin düzenlediği hava saldırısında İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis hayatını kaybetmişti.

İsimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuşan Amerikalı yetkililer, Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü gün Yemen’de İran Devrim Muhafızları bünyesindeki üst rütbeli komutanlardan Abdülrıza Şahlai’ye yönelik suikast planlandığını ancak görevin başarılamadığını söyledi.

Yetkililer, hem Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani hem de Şahlai’nin onaydan geçen askeri hedefler listesinde yer aldığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları’na ekonomik kaynak sağladığı iddiasıyla Şahlai dahil, örgütün mali kaynaklarına darbe vurulmasına yönelik bilgi paylaşanlara 15 milyon dolarlık ödül koymuştu. Bakanlık, Şahlai’nin “uzun zamandır dünya çapında Amerikalılar ve ABD’nin müttefiklerini hedef aldığını” ve Irak’ta koalisyon güçlerine karşı çok sayıda suikast eylemi planladığını iddia etti. Şahlai’nin eylemleri arasında, Şii milis gruplara silah ve patlayıcı tedarik etmek ve 2011’de Washington’da Suudi büyükelçisine suikast planı yapılması talimatı gibi olaylar sıralandı.

İlk olarak Washington Post gazetesinin duyurduğu Şahlai operasyonuyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon bir yorum yapmadı. Pentagon sözcülerinden Rebecca Rebarich, “Teröristler ve ABD’nin diğer hasımları için uzun zamandır barınak vazifesi gören Yemen’de 2 Ocak tarihli bir hava operasyonuna ilişkin haberi gördük. Savunma Bakanlığı bölgedeki iddia edilen operasyon hakkında yorum yapmıyor” ifadelerini kullandı.