ABB’den Sabah’a tepki: Çamur haberciliği

Sabah'ın Ankara ekinde, “ABB’nin, doğalgaz sayaçlarından 600 TL abonelik ücreti almak için kartlı aboneleri faturalı sisteme geçirmeye zorladığı ve vazgeçmeyen kişilerin sayaçlarını bozduğu” iddialarına yer verildi.

ABB’den Sabah’a tepki: Çamur haberciliği

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sabah Gazetesi‘nin “ABB’nin kartlı doğalgaz abonelerini faturalı sisteme geçirmeye zorladığı” iddialarına ilişkin haberlerine tepki gösterdi.

Açıklamada, “Çamur atarak bir yere varılamayacağının tecrübesini 31 Mart yerel seçimlerinde bu manşetleri atanlar bizzat yaşadı” denildi.

Sabah’ın Ankara ekinde, “ABB’nin, doğalgaz sayaçlarından 600 TL abonelik ücreti almak için kartlı aboneleri faturalı sisteme geçirmeye zorladığı ve vazgeçmeyen kişilerin sayaçlarını bozduğu” iddialarına yer verildi.

ABB’den yapılan yazılı açıklama ile bu iddialara tepki gösterildi. Başkentgaz’ın özelleştirilmesi sonrası ABB ile bağı kalmadığı, ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın bazı uygulamalar nedeniyle kuruma dava açtığı anımsatılan açıklamada, haberin, Ankaralıların aklıyla alay etme girişimi olduğu olduğu ifade edildi.

ABB’nin açıklaması şöyle:

“Çamur haberciliğinde ısrar edenlerin hedefi yine kadük kalmaktadır. Üstelik 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nde, ‘gazetecilik’ gibi onurlu bir mesleğin mensuplarının, zor şartlarda ve Türkiye’nin dört bir yanında haber yapmak adına alın teri döktüğü bir ortamda bu manşetlerin atılmasını, haberi yapan ve yayınlayanlar adına acıyarak takip ediyoruz.”

“Çamur atarak bir yere varılamayacağının en büyük tecrübesini 31 Mart yerel seçimlerinde bu manşetleri atanlar bizzat yaşamışken, bu konudaki ısrarlarının kendilerine Ankaralıların maşeri vicdanında doğuracağı sonuçları da tekrar hatırlatıyoruz. Bu habercilik tarzının Başkanımız Yavaş ve ABB’den bir kum tanesi kadar zarar veremeyeceği aşikârdır. Kendilerinin ise bu manşetleri atarken ‘vicdan’, ‘meslek onuru’, ‘ahlak’ gibi konuları ne kadar sorguladıklarını kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”