AB Konseyi Başkanı, Serrac'la görüştü

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Libya UMH Başkanı Fayyez el Serrac ile Brüksel'de bir araya geldi.

AB Konseyi Başkanı, Serrac'la görüştü

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayyez el Serrac ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, AB Başkanı Charles Michel’in Fayyez el Serrac’a Libya’daki askeri hareketlilikten duyduğu endişeyi, Libya’da çözümün askeri yollarla değil, diplomatik yollarla sağlanabileceğini ifade ettiği bildirildi.

AB Konseyi tarafından yayınlanan resmi açıklamada, “Libya’nın geleceğini Libyalıların belirleyebileceği vurgulandı” denildi. Ayrıca görüşmede, AB’nin barışçıl ve politik bir çözüm için çabalarını arttıracağı belirtildi. AB’nin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından girişilecek politik çabalara ve Berlin sürecinde siyasi çözüme varılabilmesi için destek vereceği de vurgulandı.

“EGEMENLİK HAKLARINI İHLAL EDİYOR”

Görüşmede AB’nin İhvancı Libya UMH ile Türkiye arasında yapılan anlaşmaya ilişkin olarak resmi görüşünün UMH heyetine iletildiği bildirildi. Buna göre Libya UMH-Türkiye Anlaşması’nın AB üyesi ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ettiği ve deniz hukukuna uygun olmadığı, anlaşmanın diğer ülkeler nezdinde de hukuki hiçbir sonuç doğurmayacağı ifade edilerek bu durumun UMH heyetine iletildiği belirtildi.