80 yaşındaki koronavirüs hastasından 72 saatte 5 düğüne ziyaret

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, "80 yaşındaki teyze şu an hala hastanede yatıyor. Görüşme sırasında '72 saatte nereye gittin?' diye soruluyor. 5 düğüne gittiğini anlatıyor" dedi.

80 yaşındaki koronavirüs hastasından 72 saatte 5 düğüne ziyaret

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, düğünlerde virüsün yayıldığını teptik ettiklerini ve bu yüzden yeniden kısıtlama getirildiğini belirtirken, bir başhekimin kendisine “80 yaşındaki teyze şu an hala hastanede yatıyor. Görüşme sırasında ’72 saatte nereye gittin?’ diye soruluyor. 5 düğüne gittiğini anlatıyor. ” dediğini aktardı. Vali Günaydın, ülke genelinde gerçekleştirilen Covid-19 denetimleri kapsamında Millet Caddesi’nde denetimde tarihi Kapalı Çarşı’daki esnafa uyarılarda bulundu.

Düğün kıyafetleri satan bir mağazaya giren Günaydın, esnafın düğünlerin kısıtlanmasından dolayı işlerinin iyi olmamasından yakınması üzerine; vatandaşların güzel günlerini yaşamaları için tedbir alınarak düğünlere 1 Temmuz’da izin verildiğini ancak virüsün genellikle bu tür mekanlarda yayıldığının belirlenmesi üzerine yeniden kısıtlama getirildiğini söyledi.

Hastalarla yapılan görüşmelerde genellikle düğünlerde virüsün yayıldığının tespit edildiğini ifade eden Günaydın, şunları söyledi:

“Başhekimimizin verdiği bilgi; 80 yaşındaki teyze şu an hala hastanede yatıyor. Görüşme sırasında ’72 saatte nereye gittin?’ diye soruluyor. 5 düğüne gittiğini anlatıyor. Biz düğünleri açtık ancak kurallara riayet edilmediği görüldü. Kuralsızlıkla hareket edilirse o zaman vaka sayısı artar ve kısıtlama gelir. Şu 15 gün çok önemli, ihtiyaç olmadıkça sevdiklerinizi dışarı çıkarmayın, maske, mesafe ve temizliğinize dikkat edin.”

DÜĞÜNE ÇEVRE İLLERE GİDİYORLAR

Düğünlere sabit ekipler görevlendirdiklerini ve her türlü tedbiri aldıklarını aktaran Günaydın, tedbirleri sıklaştırdıkça bazı vatandaşın çevre illere düğün yapmaya gittiğini belirtti.

Diğer illerin yöneticileriyle görüşerek yeniden tedbir aldıklarını anlatan Günaydın, bu sefer de kaçak düğünlerin başladığını, dün akşam izinsiz 2 düğün tespit ettiklerini ve yasal işlem yaptıklarını anlattı.

Günaydın, “Alınan tedbirlerden kaçmak için kullandığımız çabayı maske, mesafe ve temizlik için gösterirsek biz bu rakamları 15 gün içinde tersine çeviririz” dedi.