65 yaşın üzerindeki yurttaşlar 'evde kal' çağrısını dinlemedi

Risk grubuna dahil edilen 65 yaş ve üzerinde risk grubu ilan edilen yurttaşlar toplu taşıma araçlarını kullanmaya devam etti.

65 yaşın üzerindeki yurttaşlar 'evde kal' çağrısını dinlemedi

Koronavirüs salgını Türkiye’de hızla yayılırken; sağlıkçıların ‘Evde Kal’ çağrısına risk grubunda sayılan 65 yaş üstü yurttaşlar uymadı. Tablo, belediyelerin ve halk otobüslerinin verileriyle ortaya çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin duyurusuna göre risk grubuna dahil edilen 65 yaş ve üzerinde risk grubu ilan edilen yurttaşlar toplu taşıma araçlarını kullanmaya devam etti. Son 3 günün ortalamasına göre, 65 yaş ve üzerindeki 50.000 kişi her gün Metro, ANKARAY ve EGO otobüslerini kullandı.

İzmir’de de durum farklı değil. İz Gazete’den Tugay Can’ın haberine göre; bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde toplu taşıma araçlarının daha az kullanılması yönündeki çağrı İzmirliler tarafından karşılık buldu. İzmir’de toplu taşıma araçlarında doluluk oranı yüzde 55-60 civarında azaldı.

Toplu taşıma kullanımında yaşanan azalma her ne kadar sevindirici olsa da özellikle ESHOT kullanan 65 yaş üstü vatandaş sayısının artması düşündürüyor. Koronavirüs’ten doğrudan etkilenen grup içerisinde yer alan 65 yaş üstünün toplu taşıma konusunda alternatif bir adım atılması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in koronavirüs vakalarının Türkiye’de görülmesinin akabinde yaptığı “toplu taşımayı gerekli olmadıkça kullanmayın” çağrısı karşılık bulsa da aradan geçen 19 Mart Perşembe günü içerisinde 65 yaş üstü 120 bin vatandaş ESHOT araçlarını kullandı.

KONYA VE MALATYA’DA ÖNLEM ALINDI

Öte yandan bu kapsamda; Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi de 65 yaş üstü vatandaşların yararlandığı ücretsiz toplu ulaşım hizmetini geçici süre ile durdurduğunu açıkladı. Belediyeler bu yöntemle risk grubunun dışarı çıkmasını engellemeyi amaçlıyor.