6 aydır ücretsiz izinde olan fabrika işçisi: Nasıl yaşayacağımızı biri bize anlatsın

Pandemi sürecinde 50'den fazla arkadaşıyla birlikte ücretsiz izne gönderilen fabrika işçisi Nalbantoğlu, “Bizi işten çıkarmıyorlar, ancak 500 yeni eleman almak için ilan veriyorlar. Bu yöntemle işsizlik istatistiklerini düşürmeye çalışıyorlar” dedi.

6 aydır ücretsiz izinde olan fabrika işçisi: Nasıl yaşayacağımızı biri bize anlatsın

Aydın’ın Nazilli ilçesinde bir fabrikada çalışan 38 yaşındaki Mehmet Nalbantoğlu, pandemi sürecinde 50’den fazla arkadaşıyla birlikte ücretsiz izne gönderildi. 6 aydır 1168 lira nakdi ücret desteğiyle geçinmeye çalışan 3 çocuk babası Nalbantoğlu, “Biri bize 1168 lira ile nasıl geçineceğimizi, nasıl aç yaşayacağımızı anlatsın” dedi.

”AKP’Lİ MİLLETVEKİLLERİNE ULAŞTIM, SESSİZ KALDILAR”

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre, Nalbantoğlu, “Mart’ın 23’ünde astım rahatsızlığımdan dolayı beni 3 ay ücretsiz izne çıkardılar. Ardından bu süreleri uzattılar. 6 aydır maaş ve sigortam ödenmedi. İşvereni defalarca CİMER’e şikayet ettiğim halde bir gelişme olmadı. AKP Aydın milletvekillerine ulaştım, sessiz kaldılar” ifadelerini kullandı.

”1168 LİRA İLE CUMHURBAŞKANI GEÇİNEBİLİRSE, YEMİN EDERİM MAAŞIMI VERİRİM”

Ücretsiz izinde oldukları için halen fabrikanın çalışanı olarak göründüklerini söyleyen Nalbantoğlu, “Bizi işten çıkarmıyorlar, ancak 500 yeni eleman almak için ilan veriyorlar. Bu yöntemle işsizlik istatistiklerini düşürmeye çalışıyorlar” dedi. 6 ayda sıfırı tükettiğini söyleyen Mehmet Nalbantoğlu, şöyle konuştu:

”Sadece bir bankanın kredi taksitine aylık bin lira ödüyorum. Üç çocuğumla geçinemeyince maaş aldığım bankadan kredi aldım, onlara 519 lira ödemem var. Kredi kartlarından toplam 8 bin lira harcadım. Kredi kartında bir kuruş limit kalmadı.

Açlık sınırı 2 bin 500 liranın üzerinde siz ‘bin 168 lira ile vatandaşa geçimini sağla’ diyorsunuz. Kızım 8. sınıfa gidiyor. Öğretmeni evde çalışması için 4 kitap önerdi, kırtasiyeye sordum 205 lira. Bu rakam bırakın yaşamayı okul masrafına yetmeyecek. Bizlere verilen 1168 lira ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçinebilirse, yemin ederim maaşımı veririm. Dayanacak gücüm kalmadı.”