Dardanel'de hem mesai hem karantina

Koronavirüs pozitif vakaları çıkan Dardanel fabrikasında işçiler 14 gün boyunca fabrika sahasında ve konaklama alanlarında gözetimli karantinaya alınacak.

Dardanel'de hem mesai hem karantina

Geçtiğimiz günlerde Dardanel fabrikası çalışanlarında koronavirüs tespit edildiğine dair iddialar, fabrikanın 14 gün gözetimli karantinaya alındığını açıklanmasının ardından doğrulandı.

Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararı doğrultusunda Çanakkale Dardanel fabrikasında çalışanlar 14 gün gözetimli karantinaya alındı. Fabrika tarafından çalışanlara giden mesajda şu ifadeler kullanıldı:

“Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı doğrultusunda Çanakkale Fabrikamız’ da çalışan tüm personelimiz 14 gün gözetimli karantina kapsamına alınmıştır. Yıllık izinde olan personelimizin izinleri iptal edilmiştir. Resmi sağlık raporu olmayan personellerimizin de işbaşı yapması zorunludur. Covid temas etkisi ihtimaline karşı kişilere verilen ev izolasyonu da bu uygulama ile birlikte kaldırılmıştır ve gözetimli karantina kapsamına alınmışlardır. Bu doğrultuda 27 Temmuz 2020 Pazartesi-9 Ağustos 2020 Pazar tarihleri arasında çalışanlarımızın sadece fabrika sahasında ve belirlenecek olan konaklama yerlerinde bulunmasına izin verilmiştir.”

Uymayan personele yetkili merciler tarafından 3.150 TL idari para cezası uygulanacağı ve kolluk kuvvetleri tarafından konaklama yerlerine gelmeleri sağlanacaği belirtilen açıklamada, “27 Temmuz Pazartesi mesai çıkış saati ile birlikte personelimizin konaklama yapılacak olan yurtlara sevkleri ve yerleşim işlemlerine başlanacaktır. Niyazi Önen Gıda üretimi şu anda faaliyet göstermediğinden dolayı gelişmelere göre daha sonradan bilgilendirilecektir. Ekipleriniz aracılığı iler çalışanlarımıza hazırlıklı gelmeleri (Giyim, havlu ve kişisel eşyaları) konusunda bilgi verilmesini ve yukarıda belirtmiş olduğumuz uygulamanın zorunlu olduğunun aktarmalarını önemle rica ederiz” denildi.

Çalışanların kapalı çalışma sistemi ile işlerine devam edecekleri, akşam ise yurtlarda kalacakları öğrenildi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DOĞRULADI

Çanakkale’nin yerel haber sitesi Aynalı Pazar da yaptığı haberde İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı’nın görüşüne yer verdi. Taşçı, fabrikada üretimin vakalara rağmen süreceğini “Dardanel Önentaş Gıda için alınmış bir karantina kararı yoktur. Burada iki kavram karıştırılıyor. Halkımız boşuna panik yaşamasın. Endişeleri gidermek amacıyla; Dardanel tesislerinde kapalı sistem çalışma uygulamasına karar verildi. Bu sistemde işçiler hazırlanacak yurtlarda kalacaklar bir süre ve çalışmalarına devam edecekler. Yapacağımız kontroller sonrasında yine normal çalışma düzenine geçebilirler. Bu sistem sadece tedbir amaçlıdır” ifadeleriyle doğruluyor.