24 Temmuz 1968: Vedat Demircioğlu'nu yitirdik

Demircoğlu, '68 Kuşağının ilk kaybı sayılmaktadır.

24 Temmuz 1968: Vedat Demircioğlu'nu yitirdik

24 Temmuz 1968’da Vedat Demircioğlu yaşamını yitirdi.

1968’de Gümüşsuyu’ndaki öğrenci yurdunun penceresinden polislerce atıldıktan sonra komaya girip hayatını kaybeden İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Vedat Demircioğlu’nu saygıyla anıyoruz…

Vedat Demircioğlu, 1943 yılında Konya’nın Taşkent ilçesinde doğdu. İmam hatip lisesine verilmek istenirken, babasının arkadaşı tarafından Vefa Lisesi’ne kaydedilmeye ikna edilen Demircioğlu, daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde eğitim hayatına başladı.

ABD’ye ait 6. Filo’nun 1968 yılının Temmuz ayında İstanbul’a gelerek Dolmabahçe’ye demir atmasının ardından büyük protestolar gerçekleşmişti. Yapılan eylemlerin ardından İTÜ’nün Gümüşsuyu kampüsünün öğrenci yurduna yapılan polis baskınında devrimci öğrenci Vedat Demircioğlu pencereden atıldı, ağır yaralandı. Demircioğlu polisler tarafından yaralı halde metrelerce sürüklendi. Sekiz gün komada kaldıktan sonra ise 24 Temmuz 1968’de yaşamını yitirdi. Demircoğlu, ’68 Kuşağının ilk kaybı sayılmaktadır.

Yurt baskını Amerikan 6. Filosuna karşı düzenlenen protestoları durduramadı. Harun Karadeniz İTÜ’den, Deniz Gezmiş ve arkadaşları İstanbul Üniversitesi’nden beraberinde çok sayıda devrimci genç ile 18 Temmuz’da 6. Filo ile birlikte gelen Amerikan askerlerini denize döktü.

Demircioğlu’nun ölüm haberinin ardından cenazesini almak isteyen öğrenci arkadaşlarının talebi reddedildi. 25 Temmuz’da sembolik bir tabutla düzenlenen cenaze merasimine 5000 kişinin katıldı. Polisler faşist bir grupla birlikte cenaze törenine de saldırmayı ihmal etmediler.

Dönemin Türkiye İşçi Partisi ve onun gençlik örgütü Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi Vedat Demircioğlu’nu saygıyla anıyoruz…