2021 bütçesinden, İstanbul Havalimanı'na uçmayan yolcular için 'garanti' ödeme

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 2021 yılında işsizlik rakamlarının da çift hanelerden aşağı düşmeyeceğini kaydetti.

2021 bütçesinden, İstanbul Havalimanı'na uçmayan yolcular için 'garanti' ödeme

“Bütçeden tek kuruş çıkmayacak” denilen İstanbul Havalimanı için önümüzdeki yıl şirketlere ‘garanti ödeme’ yapılacağı açıklandı.

TBMM Genel Kurulu’nda 2021 Yılı Bütçe Teklifi’nin görüşmeleri başladı. İlk gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bütçe sunumunu gerçekleştirirken AKP, MHP, CHP, HDP ve İyi Parti temsilcileri de partilerinin bütçeye dair görüşlerini açıkladı. Genel Kurul’da Meclis’te grubu bulunmayan BBP’nin Genel Başkanı Mustafa Destici’nin konuşmasına imkan verilirken grubu bulunmayan diğer siyasi parti temsilcilerine söz hakkı tanınmadı.

‘BÜTÇEDEN KURUŞ ÇIKMAYACAK’TI…

BirGün’ün haberine göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, halka karşılıksız yardım yerine şirketlere yardımın ön planda tutulduğu bütçe teklifini savundu. Şirketlere yapılan “garanti ödemelerinin” gelecek yıl da süreceğini anlatan Oktay, İstanbul Havalimanı örneğini verdi. Kamu özel işbirliği yöntemiyle yapılan İstanbul Havalimanı’nın pandemi sürecinde kapasitesinin altında çalıştığını kaydeden Oktay, 2021 yılında bu havalimanını işleten şirkete “uçmayan yolcular için” ödeme yapılacağını bildirdi.

Oktay, “2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle uluslararası ve ulusal uçak seyahatleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de azalmış olduğundan, ortalama yıllık kira bedelinin çok çok altında bir garanti ödemesi veya mahsuplaşma gündeme gelebilecektir. Bu durum salgın dönemine özgü olup, hava trafiğinin normale dönmesiyle birlikte Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), garanti ödemesi yapmayacağı gibi kira ile birlikte hasılat payı almaya da devam edecektir” dedi.

İŞSİZLİK ÇİFT HANEDEN DÜŞMEYECEK

Enflasyonun kalıcı olarak tek haneye düşürülmesi için çalışacaklarını anlatan Oktay, işsizlik rakamlarının ise çift hanelerden aşağı düşmeyeceğini kaydetti. Ekonomideki daralmayı anlatan Oktay, “2021 yılında 2020 yılına göre istihdamın 1 milyon 598 bin kişi artması ve işsizlik oranının yüzde 12,9’a gerilemesini bekliyoruz” dedi.