15 Temmuz'un ardından 4 bine yakın hakim ve savcı ihraç edildi

Gül: Yargı, hiçbir kişi, kurum veya merciden emir, talimat, tavsiye, telkin almaz.

15 Temmuz'un ardından 4 bine yakın hakim ve savcı ihraç edildi

Yargının ‘FETÖ’ ayağı hakkında konuşan Adalet Bakanı Gül “15 Temmuz’dan bu yana ihraç edilen hakim ve Cumhuriyet savcısı sayısı 3 bin 947’dir” açıklamasını yaptı.

Adalet Bakanı Gül, 2002’den bu yana, standartlara uymayan 355 ceza infaz kurumunun kapatıldığını açıkladı.

Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2021 yılı bütçesi ile ilgili sunum yaptı. Gül “Yargı, hiçbir kişi, kurum veya merciden emir, talimat, tavsiye, telkin almaz. Yargı, ele geçirilecek bir mevzi değil; her türlü siyasi mülahazanın üstünde tutulması ve korunması gereken toplumun ortak değeridir” ifadelerini kullandı.

Anayasa’da teminat altına alınan hak ve özgürlüklerin daha iyi korunması ve geliştirilmesinin demokrasi için vazgeçilmez önemde olduğunu belirten Gül,  konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu durum aynı zamanda hukukun üstünlüğü ile ekonomik hayat arasındaki etkileşim içerisinde kritik bir yerde durmaktadır. Hukukun üstünlüğü ve hukuk devletinin gerekleri doğrultusunda yargının hızlı, adil ve etkin şekilde işlemesi, hukukun öngörülebilir olması, adalete erişimin kolaylaştırılması ve adalet sistemine duyulan güvenin artırılması amaçlanmaktadır. Hukuk devletinin özünde, keyfi uygulamalara asla müsamaha göstermeyen, masumiyet karinesine her aşamada sahip çıkan, suç ve cezanın şahsiliği ilkesini ceza yargılamasının merkezine koyan bir hukuk düzeni bulunmaktadır.”

“YARGI KORKU DUVARLARINI YIKTI”

“15 Temmuz’a yargının vermiş olduğu tarihi cevabın iki yönü bulunmaktadır: Birincisi darbe yargılamalarıdır. Yargı bugüne kadar 289 darbe davasından 279’unun ilk derece yargılamalarını sonuçlandırmış ve 4 bin 154 sanığa hak ettikleri cezayı vermiştir.”

Gül, yargının darbeye karşı diğer bir cevabının da kendi içindeki arınma süreci olduğunu ifade ederek, 15 Temmuz 2016’dan bu yana 3 bin 947 hakim ve Cumhuriyet savcısının ihraç edildiğini belirtti.