11 hukuk örgütünden haklarında soruşturma başlatılan Pehlivan ve Ertekin'e destek açıklaması: Yanlarındayız

Hukuk örgütlerinden HSK tarafından haklarında soruşturma başlatılan Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan ve Hakim Orhan Gazi Ertekin'e destek açıklaması yapıldı.

11 hukuk örgütünden haklarında soruşturma başlatılan Pehlivan ve Ertekin'e destek açıklaması: Yanlarındayız

11 hukuk örgütü, ölüm orucunun ardından hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’le ilgi sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma açılan Yargıçlar Sendikası Başkanı Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’ın ve Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Hakim Orhan Gazi Ertekin’e destek açıklaması yayımladı.

Adalet İçin Hukukçular, Avukat Hareketi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG), Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi İçin Hukukçular, Karşıyaka Hukukçular Derneği, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar (KAV), Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu (ÖDAV) ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği imzasıyla yapılan açıklamada Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’ın görevden uzaklaştırıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Hakimlerin sadece düşünce ve görüş paylaşımı yapmış olmaları nedeniyle sosyal medya üzerinden hedef gösterilerek bir linç kampanyası başlatılması sonrası HSK tarafından otomatik soruşturma ve tedbir kararı ile en yüksek süre uygulanarak görevden uzaklaştırma kararı verilmiş olması, Anayasanın 36. Maddesi ile tanımlanan masumiyet karinesine aykırıdır”

Pehlivan ve Ertekin’i hedef alan şiddet çağrıları yapıldığı belirtilen açıklamada, “Hakim ve savcı örgütleri başkanı olan, düşüncesini açıklayan hakimlere yönelik halen devam eden tehdit boyutunu aşan bu linç kampanyasını yürütenler hakkında bugüne kadar herhangi bir adli işlem yapılmaması ve olabilecekler için tedbir alınmaması, nefret söylemi ile şiddete çağrı yapanlar hakkında hareketsiz kalınmasıyla beraber değerlendirildiğinde her bir yurttaş için ayrıca korkutucudur” denildi.

Hukuk örgütlerinin açıklaması şöyle devam etti:

“Tek taraflı kamuoyu oluşumu için sadece istenen kişi ve kesimlerin kanaat açıklayabildiği, linç kültürünün, hedef göstermenin yöntem ve hakim kültür olduğu bir ülke hasletimiz değildir. Hakim ve savcıların seslerinin kısılarak, örgütsüz bırakılmaları nedeniyle yargının daha da bağımlı hale getirilebildiği için bugünleri yaşamakta olduğumuz bir gerçektir. Bu nedenle aşağıda imzası bulunan hukukçu örgütleri olarak, hakim ve savcıların daha fazla görüş açıklamasından yanayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi özellikle yargısal görevleri kaybetme korkusu nedeniyle hakimleri kamu makamlarını ve politikaları eleştirmekten caydırma riski taşıyabilecek ifade hürriyetine müdahale niteliği taşıyacak müdahalelerin demokratik bir toplumda gerekli olamayacağı, yargı mensuplarına mutlak ve sınırsız bağlılık ve gizlilik kısıtlamaları getiren her tür ulusal kanun ya da başka türden mevzuatın ve uygulamalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade hürriyetine dair 10. Maddesini ihlâl edeceğine ilişkin kararlarını hatırlatır, Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan ve Hakim Orhan Gazi Ertekin’in yanında olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız.”