YSK Başkanı Güven: Mükerrer seçmen de sahte seçmen de hayali seçmen de yok

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, 31 Mart'taki yerel seçimle ilgili açıklama yaptı.

YSK Başkanı Güven: Mükerrer seçmen de sahte seçmen de hayali seçmen de yok

YSK Başkanı Güven, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin açıklama yaptı. Güven, “‘YSK olarak bu işte ciddi manada hassasiyet gösteriyoruz ve seçmenlerimizin gerçek yerlerinde oylarını kullanmasını için elimizden geleni yapıyoruz, yasa da onu emrediyor. Hakimlerimize bu konuda resen inceleme yetkisi de verdik.” dedi.

Türkiye’de mevcut seçmen sayısının 57 milyon 93 bin 985 olduğunu açıklayan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, “Mükerrer seçmen de sahte seçmen de hayali seçmen de yok. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan Suriyeliler kesinlikle oy kullanamaz” dedi.

Güven’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“6 BİN KİŞİ KAYITTAN DÜŞÜLDÜ”

Bugün itibarıyla Türkiye’de mevcut seçmen sayısı 57 milyon 93 bin 985. YSK olarak bu işte ciddi manada hassasiyet gösteriyoruz ve seçmenlerimizin gerçek yerlerinde oylarını kullanmasını için elimizden geleni yapıyoruz, yasa da onu emrediyor. Hakimlerimize bu konuda resen inceleme yetkisi de verdik. Seçmen kütüklerinde 100 yaş üzerinde 6 bin kişi görünce, şüphelendiğimiz kayıtları incelettik. Bu 6 bin kişi, ölü olanlar kayıttan düşüldü.

“KAYDI DONDURULAN SEÇMEN SAYISI 56 BİN 495”

24 Haziran seçimlerinde 736 iken bu seçim döneminde beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı için kaydı dondurulan seçmen sayısı 56 bin 495. Mükerrer seçmen de sahte seçmen de hayali seçmen de yok. Seçmen kütüklerinde 100 yaş üzerinde 6 bin kişi görünce, şüphelendiğimiz kayıtları incelettik. Bu 6 bin kişi, ölü olanlar kayıttan düşüldü. Seçmen listeleri askıya çıktıktan sonra 165 kişiyle ilgili ihbar geldi. 7 kişinin sağ olduğu, diğerlerinin öldüğü belirlendi. 7 kişi dışındaki vatandaşlar seçmen kütüğü listesinden düşüldü. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan Suriyeliler kesinlikle oy kullanamaz.