'Yırtık pantolon' uyarısı yapan müftüden şimdi de yılbaşı fetvaları

"Piyangonun veya kumarın millisi olmaz. Ben bu kelimeden de rahatsızım. Bizim mili diye bir piyangomuz söz konusu olamaz. Bu haramdır."

'Yırtık pantolon' uyarısı yapan müftüden şimdi de yılbaşı fetvaları

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, “Gençlerimize yırtık pantolonla sırf medeniyet göstergesi ya da moda diye, başka milletleri taklit ederek böyle yırtık pırtık pantolonla bırakın ibadet etmelerini, sokakta bile gezmelerini tavsiye etmem” demişti.

Müftü, hızını alamayarak şimdi de yılbaşına dair fetvalar verdi. Çakı, piyango ve yılbaşı kutlamaları hakkında yaptığı açıklamada, “Piyango haram, yılbaşı asimilasyondur” dedi.

Samsun İl Müftüsü, piyango ve yılbaşı kutlamalarını hedef alarak, kutlamaların dinen uygun olmadığını, piyango çekilişlerinden gelecek paranın ise haram olduğunu açıkladı.

İnanan bir Müslümanın, yeni bir yıla günahlarla başlamak yerine şükretmesi gerektiğini söyleyen Çakı, “Her millet kendi kültürünü kendi milli değerlerini muhafaza etmek durumundadır. Bu bir kültür yozlaşmasıdır. Bu bir asimilasyondur. Bizim bir başka milletlere benzemeye ihtiyacımızda yoktur” diye buyurdu.

DEVLETİN ‘PİYANGO’SUNA ELEŞTİRİ…

Müftü, yılbaşı piyangosunun haram olduğunu da belirtmeyi ihmal etmedi.

Yılbaşı piyangosunun ise haram olduğunu söyleyen Çakı, “Piyangonun veya kumarın millisi olmaz. Ben bu kelimeden de rahatsızım. Bizim mili diye bir piyangomuz söz konusu olamaz. Bu haramdır. Hangi çeşidi olursa olsun ister devlet ister şahıslar yapsın. Piyango haramdır ve asla caiz değildir. Oradan elde edilen para helal değildir. Hayır hasenat yapılmaz” diye konuştu.

‘BAŞKALARININ NOEL’İNE İHTİYACIMIZ YOK!’

Yılbaşı kutlamalarının bir başka kültürün ürünü olduğunu iddia eden Veysel Çakı “Başkalarının Noel’ine ihtiyacımız yok” dedi:

“Hele bu yılbaşı kutlaması bir başka millete bir başka kültüre bir başka dinin mensupları yaptığı için onunla bunu tercih etmesi bu davranış içine girmesi de çok tehlikeli sonuçlar doğurur. Bizim yeterince dini bayramımız var. Milli bayramlarımız var. Başkalarının ne Noel’ine ihtiyacımız var ne yılbaşı kutlamalarına… Bu bir asimilasyondur. Bizim bir başka milletlere benzemeye ihtiyacımız da yoktur.”

Müftü, geçtiğimiz günlerde de kamuoyunu ‘yırtık pantolon’ fevası ile meşgul etmişti: