Yeni mezun olmuş 720 doktorun ataması engellendi: 'Sakıncalı' bulundular

Sağlık Bakanlığı'nın, güvenlik soruşturmasında "sakıncalı" bulduğu 720 doktorun atamasını yapmadığı öğrenildi.

Yeni mezun olmuş 720 doktorun ataması engellendi: 'Sakıncalı' bulundular

Sağlık Bakanlığı, güvenlik soruşturmasında ‘sakıncalı’ bulduğu 720 doktorun atamasını yapmadı. Konuyla ilgili bilgi CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in sorusu üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı.

BirGün‘den Burcu Cansu’nun haberine göre, CHP’li Emir, soru önergesi ile 11 Eylül 2018’de gerçekleşen 82’inci Devlet Hizmeti Yükümlülüğü atama kura çekimine katılan hekimlerin ne kadarının güvenlik soruşturması gerekçesi ile atanmadığını sordu.

Bakan Koca, Emir’in soru önergesine verdiği yanıtta, “720 doktorun atama işlemleri devam etmekte, atama işlemleri neticesinde göreve başlatılacaklar. Ataması henüz yapılmayan doktorlar hakkında Bakanlığımız Güvenlik Soruşturma ve Değerlendirme Komisyonu tarafından daha detaylı bir inceleme uygulanıyor.” dedi.

“EŞİTLİK İLKESİ İHLAL EDİLDİ”

Emir, önergesine verilen yanıtı şöyle değerlendirdi: “Esasen 3 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre doktor atamalarında, adli sicil kayıtları yeterlidir. Ayrıca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması gerekmemektedir. Buna rağmen Bakanlık işgüzarlık yaparak, atama bekleyen doktorlara güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapması anlaşılmaz bir tutumdur. Soruşturulan kişi, hangi gerekçeyle devlet memurluğuna layık görülmediğini bilememektedir. Doktor açığı yaşadığımız gerçeği de göz önüne alındığında bu durum hem atanamayan doktorları hem de hastaları mağdur etmektedir. Anayasada yer alan ‘kamu önünde eşitlik’ ilkesi ve ‘kamu hizmetine girme hakkı’ ihlal edilmektedir.”