‘Yeni havalimanı güzergahı kısalttı, yakıt tasarrufu sağladı’

Keskin, rüzgar muhalefetinden uçakların başka pistlere inmesini veya hava muhalefetinden rotalarını uzatmalarını ise 'tasarruf' hesaplarına dahil etmedi.

‘Yeni havalimanı güzergahı kısalttı, yakıt tasarrufu sağladı’

İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte uçuş güzergahlarının yüzde 8 kısaldığı ve uçuş sürelerinde her gün ortalama bin 300 dakikalık azalmayla yüzde 8 yakıt tasarrufu sağlandığı iddia edildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin, ‘resmi’ Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yaklaşık 1 milyon kilometrelik Türkiye hava sahasını yöneten DHMİ’nin, emniyetli hava trafik kontrol hizmetini “yakıt tasarrufu” ile bir araya getirmeyi başardığını müjdeledi.

Keskin’in propaganda paylaşımları şöyle:

“Marmara Bölgesi’nde yapılan yeni düzenlemeler sonucunda, İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla uçuş güzergahları geçmişe göre yüzde 8 kısaldı. Bu sayede, sadece İstanbul Havalimanı’nın uçuş sürelerinde her gün ortalama bin 300 dakikalık azalmayla yüzde 8 yakıt tasarrufu sağlanıyor.”

Keskin, Kurban Bayramı’nda havalimanlarında yaşanan hareketliliği de anımsatarak, “Kurban Bayramı’nda vatandaşlarımıza rahat ve güvenli yolculuk imkanı sunmak için havalimanlarında özveriyle görev yapan mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Keskin, rüzgar muhalefetinden uçakların başka pistlere inmesini veya hava muhalefetinden rotalarını uzatmalarını ise ‘tasarruf’ hesaplarına dahil etmedi.