Yeni Akit’in Mahsun Kırmızıgül hakkında kullandığı ‘Eski Türkiye artığı’ ifadesi fikir özgürlüğü sayıldı!

Mahsun Kırmızıgül, kendisi hakkında 'Eski Türkiye artığı' ve 'terör örgütlerinin son dönemdeki gözdesi' ifadelerini kullanan Yeni Akit gazetesine açtığı davayı kaybetti.

Yeni Akit’in Mahsun Kırmızıgül hakkında kullandığı ‘Eski Türkiye artığı’ ifadesi fikir özgürlüğü sayıldı!

Oyuncu ve yönetmen Mahsun Kırmızıgül’ün, Yeni Akit gazetesine açtığı dava, düşünce ve fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirerek reddedildi.

Sözcü’den Ümit Türk’ün haberine göre; İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Mahsun Kırmızıgül, Yeni Akit gazetesinde 11 Ocak’ta kaleme alınan “Kırmızıgül’ün bu ahlaksız filmine izin vermeyin” başlıklı haberinde kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle 25 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı. Bugün yapılan karar duruşmasında Kırmızıgül’ün avukatı, “Müvekkilimin bu haberler karşısında ne şekilde yıprandığını dilekçemizde belirtmiştik. Davamızın kabulüne karar verilmesini istiyoruz” dedi.

‘DÜŞÜNCE VE FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ’

Davalı Yeni Akit gazetesi avukatı ise filmle ilgili RTÜK’ün de para cezası kestiğini belirterek, “Kendi filmini ifade özgürlüğü olarak savunan davacının, bu haberi de yorum olarak görmesi gerekir. Davanın reddedilmesini talep ediyoruz” dedi. Tekrar söz alan Kırmızıgül’ün avukatı, RTÜK’ün verdiği kararın bu davayı bağlayamayacağını sözlerine ekledi. Kararını veren mahkeme, Yeni Akit’in haberindeki ifadeleri düşünce ve fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirdi. Kırmızıgül’ün tazminat istemli davasını reddetti.