YDUS'ta usulsüzlük iddiasına ÖSYM ve Bakanlık'tan 'atamada düzeltiriz' cevabı

Uzman doktorların girdiği Yan Dal Uzmanlık Sınavı'na katılımda usulsüzlük yapıldığını, giriş kriterlerini sağlamayan adayların sınava girdiği iddia ediliyor.

YDUS'ta usulsüzlük iddiasına ÖSYM ve Bakanlık'tan 'atamada düzeltiriz' cevabı

22 Aralık 2019 tarihinde yapılan tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) başvurularında adaylardan şartlara uygunluklarını gösteren herhangi bir belge istenmediği iddia edildi.

Adaylar için sınav giriş şartlarından biri; devlet hizmet yükümlülüğünü yerine getirmiş olmak veya sınava giriş tarihinde bu sürenin bitimine 9 aydan kısa süre kalmış olmak.

Sözcü‘de yer alan habere göre, adaylardan belge istenmediği için, şartları sağlamayan birçok aday YDUS-2019 sınavına girdiği iddia edildi.

‘ATAMA SIRASINDA KONTROL EDECEĞİZ’

Konuyla ilgili, ÖSYM ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri, söz konusu kişilerin sınavı kazansalar bile atama sırasında istenecek belgeler ile tespit edileceğini savundu. Atama sürecinde yapılacak tespitin geç olacağını kaydeden uzman doktorlar ise puanlama ve sıralama sonuçlarından önce tespitin yapılmasını, koşulları sağlamayan adayların sınavlarının iptal edilmelerini talep ediyor.

Mağduriyetlerinin giderilmesi için sosyal medya üzerinden #ydus2019 hashtagi ile mesaj yayınlayan uzman doktorlar, ÖSYM ve Sağlık Bakanlığı’nı problemi çözmeye davet etti.