Yavaş’tan ‘Biji Mansur’ açıklaması

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi Ankara’da sokaklara ve köprü altlarına 'Millet İttifakı'nın adayı Mansur Yavaş ile ilgili yazılar yazıldı.

Yavaş’tan ‘Biji Mansur’ açıklaması

31 Mart yerel seçimler öncesinde AKP’nin belirlediği strateji CHP ve ‘İyi Parti’ ittifakına HDP’nin de dahil olduğunu göstermek olmuştu. Bu ‘strateji’ Ankara’da da hayata geçirildi. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi Ankara’da sokaklara ve köprü altlarına ‘Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş ile ilgili yazılar yazıldı.

‘Millet İttifakı’nın adayı olan Mansur Yavaş’ın, HDP ile işbirliği yaptığı izlenimi yaratmak için köprü altlarına Kürtçe, ‘Yaşasın’ anlamına gelen ‘Biji Mansur’ yazıları yazıldı.

Mansur Yavaş, olayı doğrularken, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na başvurduklarını da ifade etti. Yavaş, yazıyı yazan kişinin ismini Hüseyin Erdoğan olarak açıkladı.

CHP ve ‘İyi Parti’li milletvekillerinin ayrıca, perşembe günü savcılığa giderek konunun üzerinde durulmasını isteyecekleri ifade edildi. Vekiller ayrıca konuyla ilgili bir de basın toplantısı düzenleyecekler.

Sözcü’nün haberine göre, ODTÜ Alaaddin Keykubat köprüsünün altına ‘Biji Mansur’ yazan kişinin kamera kayıtlarına ulaşıldığı, Hüseyin Erdoğan isimli vatandaşın eve giriş kayıtlarının da elde edildiği öğrenildi.

Mansur Yavaş konuyla ilgili, “Olay 150 lira verilip kapatılacak kadar basit bir olay değildir. Halkı kin ve düşmanlığa yönlendiren, kimlik siyasetini öne çıkaran kirli bir olaydır. Böyle kirli siyaset yapmak kimseye yakışmıyor. Sonuçta, biz belediye başkanı seçileceğiz. Bu tür olayların yapılması ayıptır. Bunu yapanın cezalandırılması gerekir. Açıkça provokasyona girişilmiştir. Bu kişinin olaydan önce yaptığı telefon konuşmaları incelenip talimatı nereden aldığı ortaya çıkarılmalıdır.”