‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ açılımı kapatılıyor

Üniversite kaynakları kararın “tasarruf tedbirleri” kapsamında alındığını söyledi.

‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ açılımı kapatılıyor

AKP iktidarının Kürt Açılımı döneminin sembollerinden ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ için kapatma kararı alındı.

Mardin Artuklu Üniversitesi yönetimi, 2009 yılında kurulan ve bünyesinde Kürtçe, Arapça ve Süryanice eğitimlerin verildiği ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’nü kapatma kararı aldı ve onay için YÖK’e gönderildi.

AKP hükümetinin Kürt sorununda açılımlar yaptığı 2009 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi’nde ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ açılmıştı. 70’i tezli, 699’u ise tezsiz yüksek lisans çalışmasına imkan tanınan enstitü,’Yaşayan Diller Enstitüsü’ ismiyle eğitime başlamış; Kürt Dili ve Kültürü anabilim dalına daha sonra Süryani Dili ve Kültürü ile Arap Dili ve Kültürü anabilim dalları eklenmişti.

OY ÇOKLUĞU İLE ‘KAPANIM’

Amerika’nın Sesi’nden Mahmut Bozarslan’ın haberine göre, OHAL döneminde üç öğretim üyesi ihraç edilen bölüm için kapatma kararı alındı. Üniversite senatosu 17 kabul, 7 ret oyuyla ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’nü kapatma kararı aldı. Karar onay için Yüksek Öğrenim Kurulu’na gönderildi.

Kararı Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Doçent olarak görev yaparken KHK ile ihraç edilen akademisyen Selim Temo kişisel twitter hesabından açıkladı. Temo, “Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu, Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’nü kapatma kararı alıp (17 kabul-7 ret) YÖK’e gönderdi. ‘Kürt kökenli’ ve Eliaçık’ın deyimiyle ‘IŞİD kafalı’ rektör ve yönetimin Kürtçe düşmanlığı bitmek bilmiyor!” dedi.

‘TASARRUF TEDBİRİ’

Üniversite kaynakları ise kararın “tasarruf tedbirleri” kapsamında alındığını söyledi.

Bir dönem aynı bölümde eğitim veren Kürt Dili Platformu sözcüsü Şerefhan Ciziri, karar tepki gösterdi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Ciziri tasarruf tedbirlerinin bahane olduğunu savunarak, şöyle konuştu:

“Bu doğru bir karar değil. Ne gerekçeyle olursa olsun, böyle bir karar ne çağdaşlıktır ne daha önce alınan kararlara uygundur. Bu bölüm niye açıldı iyi bakmak lazım. Bu karar geri kalmış bir siyasettir. Cumhurbaşkanı Başbakanken Mardin’e her gelişinde bölüme övgüler yağdırıyordu. Bölümle iftihar ettiğini söylüyordu. O zaman sormak lazım iftihar etmek bu mudur? Neden böyle bir karara ihtiyaç duymuşlar. Bunu ne mantık ne siyaset ne kardeşlik ne Müslümanlık kabul eder.

Kürtlerin kendi diliyle eğitim almaya hakları yok mu? Bu bölüm bizim vergimizle kuruldu. Vergimi veriyorum ama dilimi konuşamıyorum. Bu kabul edilemez. Bu kararı alanları kınıyorum. Tasarruf tedbiri bahanedir. İnsan istemeyince hikayeler uydurur. Eğer isterse başka yerden tasarruf edebilir. Rektör kaç yerden maaş alıyor. Bundan tasarruf etsinler.”