'Yana yana evet' diyen Kılıçdaroğlu: Trump dostumuz, Amerika düşmanımız mı oluyor yani?

Kılıçdaroğlu, "Ergun Babahan'ın attığı bir tweeti beğendi diye kıyameti kopardınız. Ama onca açıklama ve Türkiye'ye ağır ifadeler içeren Trump'un tweetlerine hiçbir şey söylemiyorsunuz." dedi.

'Yana yana evet' diyen Kılıçdaroğlu: Trump dostumuz, Amerika düşmanımız mı oluyor yani?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik yapılan askeri harekata ilişkin değerlendirmede bulundu.

Meclis’teki tezkere oylaması için partisinin tavrını açıklarken “İçimiz yana yana evet diyeceğiz” diyen Kılıçdaroğlu, “Bize yönelebilecek terör eylemlerine karşı Türkiye’nin tavır alması, önlem alması en doğal hakkı” diyerek harekatı savunurken uluslararası hukukun da bunu söylediğini öne sürdü.

İktidarın, kendilerine harekatın başladığını bildirmesi dışında başka bir bilgi vermediğinden şikayet eden Kılıçdaroğlu, Sözcü‘den Saygı Öztürk’e şöyle konuştu:

“BİR ÜLKE İZİN VERMİYOR”

Suriye’de insanlık dramı, terör, çarpışmalar var. Meşru ve gayrimeşru güçler var. Yani çok sorunlu bir alan. Terörden malum 40 yıldır büyük acılar çeken bir ülkeyiz. Dolayısıyla bize yönelebilecek terör eylemlerine karşı Türkiye’nin tavır alması, önlem alması en doğal hakkı… Uluslararası hukuk da zaten bunu gerektiriyor.

Eğer Türkiye ile Suriye yönetimi bir araya gelirse Türkiye’deki terör olaylarının sonlandırılmasında önemli adımlar atılabilir. Çünkü YPG’ye, IŞİD’e Suriye de Türkiye de karşı. Suriye’nin toprak bütünlüğünü iki ülkenin hükümeti de savunuyor. Türkiye ile Suriye yönetimi hangi gerekçe ile bir araya gelmiyor? Amerika bir araya geliyor, Rusya, İran bir araya geliyor. Türkiye neden bir araya gelmiyor? Çözülecekse Türkiye’nin bu bağlamda Suriye ile ortak çaba harcaması lazım.

Şu soru önemli: Türkiye’nin Şam yönetimi ile konuşmasını engelleyen hangi ülke? Bir ülke, bir egemen güç Türkiye’nin Şam yönetimiyle konuşmasını engelliyor. Bunun çok ağır bir bedeli ve vebali var.

“İŞBİRLİĞİ ŞART”

IŞİD’le mücadelenin sadece bize ihale edilmesi de yanlış. Öncelikle mücadele etmesi gereken Suriye hükümetidir. Yani bizim askerimizin burnu niye kanasın? Biz hiçbir askerimizin burnu kanamsın ayağına taş değmesin diyoruz. Suriye’nin güvenlik güçleri yapmalı, biz de destek vermeliyiz. Türkiye bölgedeki en güçlü ülkedir. Dolayısıyla Türkiye’nin öngördüğü hedeflere ulaşacağına inanıyorum. Suriye’de terörün sonlandırılmasında önemli ve kalıcı bir sonuç elde edilmesini istiyorsak, Suriye yönetimiyle, Türkiye’nin iş birliği yapması şart.

“TRUMP’A CEVAP YOK”

Türkiye’yi en ağır dille eleştiren Trump’a yönelik olarak iktidar kanadının ses çıkarmaması çok ağrıma gidiyor. Gerekli cevap verilmiyor. Erdoğan, Trump ve ABD yönetimini ayrı tutuyor. Trump bizim dostumuz, Amerika bizim düşmanımız mı oluyor yani? Trump, Türkiye için çok ağır ifadeler kullanıyor. Ergun Babahan’ın attığı bir tweeti beğendi diye kıyameti kopardınız. Ama onca açıklama ve Türkiye’ye ağır ifadeler içeren Trump’un tweetlerine hiçbir şey söylemiyorsunuz. Bunlar akıl alacak şey değil. Bu kadar ağır bir hakarete sessiz kalmak birilerinin, birilerine bağımlı olduğunu gösteriyor.”

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this