VİDEO | ABD'de 120 bin dolara satılan 'sanat eseri' muza tepki geldi: Duvardan alıp yedi

ABD'de kapitalizmin aptallaştırmasının bir örneği olarak 120 bin dolara satılan sözde 'sanat eseri' muzu, başka biri sanatçı bantlandığı duvardan kopararak yedi.

VİDEO | ABD'de 120 bin dolara satılan 'sanat eseri' muza tepki geldi: Duvardan alıp yedi

Paris merkezli çağdaş sanat galerisi Perrotin tarafından ABD’de bulunan Art Basel Miami’de sergilenen, ‘Comedian’ (Komedyen) adını taşıyan muz çalışması yüksek fiyata alıcı bulmasının ardından bir kez daha gündeme geldi.

Performans sanatçısı David Datuno, cumartesi günü muzu duvardan alarak kameralar önünde yedi. Bu anları Instagram hesabından paylaşan Datuno, “Bu, ‘Aç Sanatçı’ adlı sanat performansım. Maurizio Cattelan’ın eserlerini seviyorum ve bu yerleştirmeyi de gerçekten çok sevdim. Çok da lezzetliydi” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞTI, YENİ MUZ KONDU

Galeri çalışanları anlık bir öfke gösterse de duvara başka bir muz konuldu. Dolayısıyla muzun yenmesinin, eseri alan kişi için bir sorun teşkil etmeyeceği, yerine yenisinin yerleştirilebileceği belirtildi.

Galerinin yöneticisi Lucien Terras, “Datuna eseri mahvetmedi. Muz sadece bir fikirdi” dedi. Ancak galeri yine de önlem almak adına eserin bulunduğu duvarın önüne bir güvenlik görevlisi yerleştirildi.

‘ALTIN KLOZETİ’ DE ÇALINMIŞTI

Popüler kültüre meydan okuyan çalışmalarıyla bilinen Maurizio Cattelan’ın son eseri ‘Komedyen’, Miami’deki bir manavdan alınmış muzların koli bandıyla duvara tutturulmasından ibaret bir çalışma. Bu eserden üç tane üreten Cattelan’ın muzu küresel ticaretin bir simgesi olarak kullandığı belirtiliyor.

Popüler kültüre meydan okuyan çalışmalarıyla bilinen sanatçı son olarak, ‘Amerika’ adlı altın klozet çalışmasının İngiltere’de Blenheim Sarayı’ndaki sergi sırasında çalınmasıyla gündeme gelmişti.