Maduro: Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentinde bekleyen ABD destekli dış yardımın yoksul Kolombiyalılar’a dağıtılmasını söyledi ve ‘‘Venezuelalılar dilenci değildir’’ diye ekledi.

Maduro: Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kolombiya’nın Venezuela sınırında bekleyen ABD destekli dış yardımı reddederek, yardımın yoksul Kolombiyalılar’a dağıtılmasını söyledi. Maduro kararını ,‘‘Venezuelalılar dilenci değildir’’ diyerek açıkladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentinde bekleyen ABD destekli dış yardımın yoksul Kolombiyalılar’a dağıtılmasını söyledi ve ‘‘Venezuelalılar dilenci değildir’’ diye ekledi.

Juan Guiado’nun kendisini ‘geçici cumhurbaşkanı’ ilan etmesinin ve ABD de dahil 40’tan fazla ülke tarafından tanınmasının ardından, ABD tarafından Venezuelalılar’a gönderdiklerini iddia ettikleri yardım malzemelerini reddetti.

Maduro, gazetecilere yaptığı açıklamada ‘‘Venezuelalılar insani yardım gösterisine izin vermeyecek çünkü biz kimseden dilenmiyoruz. Venezuela ABD tarafından son dört yılda ülkemize müdahale etmek için uydurulan biçimde bir insani kriz yaşamıyor’’ diye konuştu.

‘VENEZUELA PATATES YA DA MUZ ÜRETSEYDİ, EMPERYALİST KASIRGANIN İÇİNDE OLMAZDI’

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, başkent Caracas’taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores’te düzenlediği basın toplantısında ise, “Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda.” şeklinde konuştu.

ABD ve bazı bölge ülkelerinin, Venezuela’ya yönelik askeri tehditlerinin, ülkesinin petrol, maden ve diğer zenginliklerini kontrol etme isteğinden kaynaklandığını anlatan Maduro, değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda. Bizi aşağıda, arka bahçesi olarak görüyor ve bizim zenginliklerimizi istiyor. Venezuela’da güç sahibi olmak için de bütün bu baskıyı oluşturuyor. Bu yüzden onlar seçim değil, darbe istiyorlar.”

Maduro, Venezuela’nın içinden geçtiği süreçte “Demokrasi, halkın özgürlüğü, egemenlik, toprak bütünlüğü ve barışın tehdit altında” olduğunun altını çizdi.

Kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido ve etrafındakiler için ise Maduro, “Anayasanın hiçbir yerinde yazmayan paralel ve sanal bir hükümet kendini demokrasinin üzerine koyuyor.” ifadelerini kullandı.

MADURO LİBYA, IRAK, SURİYE VE AFGANİSTAN’I HATIRLATTI

Maduro, “Venezuela’nın ulusal egemenliğine, ‘insani yardım’ adı altındaki bir şovla zayıf gösterilerek saldırmak isteniyor. Barış, Venezuela’yı askeri işgalle tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump’un tehditleri altındadır. Dünyanın en büyük ve en agresif askeri gücünün başındaki Trump’ın ‘Venezuela için askeri seçenek’ kullanmaktan bahsetmesi çok tehlikelidir.” diye konuşurken; Libya, Irak, Suriye ve Afganistan örneklerini hatırlatarak devam etti.

“Barışçıl bir hükümeti, askeri müdahale ile tehdit etmek ne ile açıklanabilir?” soruna cevap aradığını dile getiren Maduro, ABD’nin Venezuela’da uyguladığı politikaların Libya, Irak, Suriye ve Afganistan gibi ülkelerde uyguladığı politikalara benzediğini anlattı.

Maduro, “Libya’da ulaştıkları noktaya, yani silahlı muhalefete Venezuela’da ulaşamadılar. Denediler ama biz izin vermedik ve hiçbir zaman izin vermeyeceğiz.” dedi.

Yıllardır Venezuela’yı teslim almak için yürütülen operasyonlara dikkat çeken Maduro, bütün planların boşa çıkarıldığının altını çizerek, “Venezuela, bağımsızlığı, haysiyeti, tarihi var olma hakkı, barış uğruna savaşmak amacıyla bugün hiç olmadığı kadar kararlıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Maduro, Venezuela güvenlik güçlerince “darbecilik” suçlamasıyla yakalanan ve daha önce Miraflores’te çalışan emekli albay Garcia Palomo’ya da değinerek, Palomo’yu köstebek olarak niteledi. Maduro, geçen sene ağustos ayında bomba yüklü drone ile düzenlenen suikast girişiminin arkasında bu kişinin olduğunu ve bu terörist grubun Kolombiya tarafından finanse edildiğini söyledi.

Venezuela’da ABD ve bölge ülkelerinin askeri tehditlerine karşı düzenlenen “Venezuela’dan ellerini çek” imza kampanyasına da değinen Maduro, şimdiye kadar 2 milyona yakın imzanın toplandığını duyurdu.