Venezuela tarihinin en büyük askeri tatbikatı başladı

Venezuela ordusu, ABD emperyalizmi ve destekçisi ülkelerin darbe tehdidi altında olduğu bir dönmede 5 gün sürecek askeri tatbikata başladı.

Venezuela tarihinin en büyük askeri tatbikatı başladı

ABD emperyalizminin darbe tehdidi altında bulunan Venezuela’da ülke tarihinin en büyük örneği olacağı belirtilen 5 günlük askeri tatbikata başlandı.

Tatbikat dolayısıyla Miranda eyaletinde bulunan Guaicaipuro Askeri Üssü’nde yapılan askeri törene, kara ve hava birliklerinin komutanlarının yanı sıra Devlet Başkanı Maduro ve Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez de katıldı.

Askeri törenden yapılan canlı yayında, söz konusu tatbikatın ‘Venezuela tarihinin en büyük askeri tatbikatı’ olacağı belirtildi.

Burada askerlere seslenen Maduro, Simon Bolivar’ın söz konusu konuşmasında bağımsızlık mücadelesinin temel ilkelerini belirlediğine dikkati çekerek, “İşte silahlı kuvvetler burada, 200 yıldır istikbali için savaşan bir vatanın onurunu ve haysiyetini savunan insanlar burada. Donald Trump da dışarı, tehditleri de dışarı.” diye konuştu.

ABD’nin askeri müdahale tehditlerinin arttığı bir dönemde başlayan ve 15 Şubat’a kadar sürecek tatbikatta, ordunun operasyonel hazırlığı ile olası milis güçleri ile ortak çalışma kapasitelerinin test edilmesi amaçlanıyor.

Tatbikatın başlangıç tarihi aynı zamanda Latin Amerika’da İspanyol yönetimine karşı bağımsızlık hareketine liderlik eden Simon Bolivar’ın Angostura Konuşmasının da 200. yıldönümü olarak dikkat çekiyor.