Venezuela 'geçici devlet başkanı' Guaido, askeri dış müdahaleye yeşil ışık yaktı

Guiado askeri müdahale iddiaları doğrular biçimde, "ülkedeki insani acil durumu durdurmak için mümkün olan her şeyi" ifadelerini kullandı.

Venezuela 'geçici devlet başkanı' Guaido, askeri dış müdahaleye yeşil ışık yaktı

Venezuela’da ABD’nin teşvikiyle kendini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, ‘ülkedeki acil insani durumu’ durdurmak için yabancı bir gücün askeri müdahalesine izin vereceğini “muhalefet olarak mümkün olan her şeyi yapacakları” sözleriyle duyurdu.

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yerine ‘atama’ yapan ABD ve bölgedeki bazı ülkelerin, ‘insani yardım’ iddiasıyla başlattıkları girişimin askeri bir müdahaleye dönüşme ihtimali sürüyor.

Konuyu değerlendiren Guiado da iddiaları doğrular biçimde, “ülkedeki insani acil durumu durdurmak için mümkün olan her şeyi” ifadelerini kullandı.

Guaido, birçok batı ülkesi tarafından tanınan geçici devlet başkanlığı sıfatı ile ABD ya da başka bir gücün varlığına yeşil ışık yakıp yakmayacağı yönündeki soruya, “Biz elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu elbette çok polemiğe neden olan bir konu fakat çocukların ölmemesi, insanların hayatlarını kurtarabilmek ve ülkeyi yönetilebilir hale getirip insani duruma müdahale edebilmek için Ulusal Meclisin egemenliğini ve yetkilerimizi kullanarak ne gerekiyorsa onu yapacağız.” yanıtını verdi.

Maduro ise, “Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı” ifadeleriyle müdahalenin Venezuela petrolü ile ilişkili olduğunu dile getirmiş, ABD destekli ‘dış yardımı’ ise “Venezuelalılar dilenci değildir” diyerek reddetmiş ve yardımın yoksul Kolombiyalılar’a dağıtılmasını söylemişti: