Venezuela Dışişleri: ABD'li diplomatlar 72 saat içerisinde ülkeyi terk etmeli

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ABD'li diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 72 saat süre verdiklerini açıkladı.

Venezuela Dışişleri: ABD'li diplomatlar 72 saat içerisinde ülkeyi terk etmeli

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ABD’nin diplomatik personeline ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre verdiklerini duyurdu.

ABD diplomatik personelinin ülkenin istikrarını ve bütünlüğünü tehdit ettiğini ifade eden Arreaza, “ABD diplomatik personeli, önümüzdeki 72 saat içerisinde Venezuela’yı terk etmelidir” dedi.

Arreaza, ABD yönetiminin, Venezuela yönetimi ile yeniden diplomatik ilişki kurmak istemesi halinde, bunun ancak Birleşmiş Milletler (BM) üzerinden yapılması gerektiğini vurguladı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, 23 Ocak’ta ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kesme kararı alarak, ABD’li diplomatların ülkeden ayrılmasını istemişti.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanlığı da, ocakta Venezuela’daki ABD Büyükelçiliğinde görevli ikinci derece personeline ülkeyi terk etmesi talimatı verdi fakat birinci derece personelin görevlerine devam edeceğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “ABD, Venezuela’daki büyükelçiliğinde bulunan tüm personelini bu hafta geri çekecek. Bu karar, Venezuela’daki kötüleşen durumu ve ABD büyükelçiliğindeki diplomatik personelin varlığının ABD politikasında bir kısıtlama haline geldiği sonucunu yansıtıyor” ifadesini kullandı.