Vatikan da 'kayyım' modasına uydu

Vatikan, 'Papa Francesco şeytanın adamı' diyen derneğe kayyım atadı.

Vatikan da 'kayyım' modasına uydu

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco’nun “şeytanın adamı” olduğunu söyleyen bir Katolik derneğe, Vatikan tarafından kayyım atandı.

Vatikan tarafından 2001’de tanınan muhafazakar, reform karşıtı “İncil’in Habercileri” isimli uluslararası derneğin kurucusu Monsenyör Joao Scognamiglio Cla Dias, 2017’de ortaya çıkan bir videoda “Papa’nın şeytana hizmet ettiğini” söylemişti.

Cla Dias, şeytanla irtibat halindeymiş gibi davrandığı bir ayinde şeytanın ağzından Papa için “O benim, o benim. Ne istersem yapıyor, aptalın teki. Bana itaat ediyor. Bana hizmet ediyor” diyordu.

Dias ayrıca Papa’nın Vatikan’da düşerek öleceğini de ‘müjdeliyordu’. Bu esnada ayine katılan dernek üyesi 60 kadar rahibin de bu sözleri onaylar şekilde güldüğü görülüyordu.

BBC‘nin haberine göre, Vatikan, Brezilya merkezli, 70’ten fazla ülkede faaliyet gösteren derneği teftiş etmek üzere 2017’de bir heyet yolladı. Bu heyetin yaptığı incelemeler sonucunda geçen Cuma günü, İncil’in Habercileri derneği ve bu dernekle bağlantılı iki kuruluşa daha kayyım atandığı açıklandı.

Vatikan’ın yayın organı Vatican News, kayyım atama kararının nedenleri arasında derneğin “idare tarzındaki ve yönetim kurulu üyelerinin hayatlarındaki kusurları” da saydı.

Vatikan’da 6-27 Ekim tarihleri arasında yapılacak Amazonlar konulu sinod (Kilise Meclisi) toplantısı öncesi Katolik Kilisesi’nde reform taraftarları ile muhafazakar kanat arasında “savaş hatlarının belirlendiği” yorumları dillendiriliyor.

Sinod’da, Amazonlardaki izole bölgelerde evli erkeklerin de rahipliğe kabul edilmesinin de tartışılması bekleniyor. Muhafazakar Katolikler ise kilise geleneklerini yıkacağı gerekçesiyle bu konunun tartışmaya açılmasına bile karşı çıkıyor.

Kayyım atanan İncil’in Habercileri derneğiyle bağlantılı bazı grupların, Amazon Sinodu’na karşı son günlerde aktivitelerini artırdığı iddia ediliyor. İtalya’da yayımlanan Il Fatto Quotidiano gazetesi, “İncil’in Habercileri’nin dostları geçen Cuma günü San Pietro’da (Vatikan) Amazon Sinodu’na karşı dua etti” diye yazdı.

Askanews ajansı da, İncil’in Habercileri derneği ile “Amazon Sinodu’nun düşmanları” arasındaki bağın iki grubun da “fikir babası” olan “Brezilyalı irticacı Katolik Plinio Correa de Oliveira olduğunu yazdı.

1995’te ölen Plinio Correa de Oliveira, Katolik Kilisesi’nde kilit reformların yapıldığı 2. Vatikan Konsili’ni “İsa’nın ölümü gibi acı bir olay” diye niteliyordu.