Valilikten 'kayyım' hazırlığı açıklaması: Gizli evrakları sızdıranlar hakkında soruşturma başlatıldı

Diyarbakır'ın 13 ilçe belediyesi ile devam edeceği iddia edilmişti. Konuyla ilgili Diyarbakır Valiliği'nden açıklama geldi.

Valilikten'kayyım' hazırlığı açıklaması: Gizli evrakları sızdıranlar hakkında soruşturma başlatıldı

Diyarbakır Valiliği’nden Diyarbakır’da ilçelere kayyım atanacak iddialarına ilişkin açıklama yapıldı.

Diyarbakır Barosu avukatlarından Sertaç Buluttekin, ilçe belediyelerine de kayyım atama hazırlığı yapıldığını ileri sürerek ve söz konusu evrakları sosyal medya hesabından paylaştı.

Diyarbakır Valiliği’nin, “Söz konusu haberler ve sosyal medya iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır” denilen açıklamasında “Bu belgeler İçişleri Bakanlığımızın vesayet yetkisi kapsamındaki görevi gereğince her seçim sonrası istenen rutin evraklar olup, gizli evrak niteliğinde olmalarından dolayı bunları sızdıranlar ile ilgili soruşturma başlatılmış ve bu belgeleri yayanlar İle ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.” denildi.

Diyarbakır Valiliği’nin yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

“Bir takım internet haber siteleri ve bazı sosyal medya hesaplarında “ ilçe belediyelerine Kayyum hazırlığı” başlığı ile verilen haberlerde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliğine gönderdiği bir yazı üzerinden ilçe belediyelerine kayyım atama hazırlığı yapıldığı ileri sürülerek söz konusu evraklar paylaşılmıştır. Söz konusu haberler ve sosyal medya iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

İçişleri Bakanlığımızın Anayasanın 127 inci maddesinde tanımlanan vesayet yetkisi gereğince; Valiliklerimiz aracılığı ile muhtarlar dahil olmak üzere tüm mahalli idare organlarının suça konu iş ve işlemlerinin olup olmadığı, haklarında adli makamlarca yürütülen soruşturma ve kovuşturma olup olmadığı rutin olarak takip edilmektedir.

Bu süreç spekülasyona konu olmaması, görev yapan mahalli idare organlarının işlerini etkilememesi amacıyla ilgili mevzuatı kapsamında gizli yazışma kuralları çerçevesinde yürütülmektedir.

Ancak bazı sosyal medya hesapları ve  internet sitelerinin yukarıda belirtilen kapsamda Diyarbakır Valiliğimiz ve İçişleri Bakanlığımız arasındaki gizli yazışmaya ilişkin belgeleri spekülasyona yol açacak şekilde yayınladıkları görülmektedir.

Bu belgeler İçişleri Bakanlığımızın vesayet yetkisi kapsamındaki görevi gereğince her seçim sonrası istenen rutin evraklar olup, gizli evrak niteliğinde olmalarından dolayı bunları sızdıranlar ile ilgili soruşturma başlatılmış ve bu belgeleri yayanlar İle ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygı İle duyurulur.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ”