'Üniversiteye yönelik saldırılar son bulmalı, YTÜ Millet Bahçesi projesi iptal edilmelidir!'

Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan Türkiye Komünist Hareketi Gençliği, artan genç işsizliğe vurgu yaparak "Genç işsizlik oranı %26’lara kadar gelmişken, gençliğin bedava çay ve keke ikna olacağını düşünmek gülünçtür. Fakat sermaye düzeni buraya kadar düşmüştür." ifadelerini kullandı.

'Üniversiteye yönelik saldırılar son bulmalı, YTÜ Millet Bahçesi projesi iptal edilmelidir!'

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsüne yapılmak istenen millet bahçesi projesi öğrencilerin tepkisi ile karşılaştı.

YTÜ’ye yapılması planlanan millet bahçesi projesinin ihale tarihi TOKİ tarafından 5 Eylül 2019 olarak açıklandı. İlk detayları Mart ayında yayınlanmaya başlanan proje, ihale tarihinin kesinleşmesi ile birlikte öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan Türkiye Komünist Hareketi Gençliği, artan genç işsizliğe vurgu yaparak “Genç işsizlik oranı %26’lara kadar gelmişken, gençliğin bedava çay ve keke ikna olacağını düşünmek gülünçtür. Fakat sermaye düzeni buraya kadar düşmüştür.” ifadelerini kullandı.

TKH Gençliği açıklamasında, “Üniversiteler aynı zamanda gençliğin vakit geçirdiği sosyal alanlardır. Millet Bahçesinin yapılmasıyla birlikte amaçlanan şey üniversite sosyalliğine müdahaledir. AKP tarafından yobaz zihniyete sahip, paralı kimselerin üniversitelere bu şekilde sokulacağı kesindir.” denildi.

” Üniversitelere saldırı son bulmalı, YTÜ Millet Bahçesi projesi iptal edilmelidir!” başlığı ile yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“AKP iktidarının çevre düşmanı politikalarını örtbas etmek, bedava çay ve kek propagandasıyla her gün sömürülen emekçi halkın ağzına bal çalmak için uygulamaya koyduğu “Millet Bahçesi” projesi şimdi üniversitelere sokulmaya çalışılıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsüne yapılmak istenen Millet Bahçesi için 5 Eylül’de ihale açılacağı duyuruldu.

Öğrencilerin her türlü haklı talebini görmezden gelen siyasi iktidar ve sermeyanin temsilcileri, üniversitelerden kar elde etmeyi amaçlayan, üniversitelerin yapısını hedef alan her türlü girişimi ise hiç bekletmeden uygulamaya sokmaktadır.

Bu yaşananlar kapitalist sistemde, eğitim, sağlık, ulaşım gibi ihtiyaçların nasıl sektör haline geldiğini gözler önüne sermektedir.

Üniversitelerin bölünmesi, ODTÜ’ye yapılmak istenen KYK Yurdu, üniversitelere tanzimler açılması, YTÜ’ye millet bahçesi yapılmak istenmesi bütünlüklü bir sürecin parçaları olarak okunmalıdır. AKP, üniversitelere yönelik saldırılara devam etmektedir.

Genç işsizlik oranı %26’lara kadar gelmişken, gençliğin bedava çay ve keke ikna olacağını düşünmek gülünçtür. Fakat sermaye düzeni buraya kadar düşmüştür.

Üniversiteler aynı zamanda gençliğin vakit geçirdiği sosyal alanlardır. Millet Bahçesinin yapılmasıyla birlikte amaçlanan şey üniversite sosyalliğine müdahaledir. AKP tarafından yobaz zihniyete sahip, paralı kimselerin üniversitelere bu şekilde sokulacağı kesindir.

Üniversite gençliğinin sözü ise bellidir.

Üniversiteye yönelik saldırılar son bulmalı, YTÜ Millet Bahçesi projesi iptal edilmelidir!

Sermaye düzeninin bu hamlesi de boşa çıkacaktır.

TKH Gençliği