'Üniversite boyun eğmez!'

Rektörler, gerici ve piyasacı uygulamaları sebebiyle öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenciler rektörlere ve dekanlara sırtlarını döndü.

'Üniversite boyun eğmez!'

ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi başta olmak üzere üniversitelerde mezuniyet törenleri, öğrencilerin rektörleri ve dekanları protesto eylemleriyle gündeme geldi.

Mezuniyet törenleri öncesi öğrenciler gözaltına alınırken, mezuniyet törenlerindeki protesto pankartlarının veya rektör protestolarının önüne geçilemedi. Rektörler, gerici ve piyasacı uygulamaları sebebiyle öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenciler rektörlere ve dekanlara sırtlarını döndü.

Konuyla ilgili açıklama yapan TKH Gençliği “Üniversite boyun eğmez!” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

“Üniversiteliler karanlığa, piyasacılığa, geleceksizliğe sırtını dönerek yanıtını verdi.” denilen açıklamada ayrıca “Üniversitelerimizi gericiliğin ve piyasacılığın merkezleri haline getirmeye çalışanlara karşı örgütlü mücadeleyi yükseltelim!” denildi.

TKH Gençliği’nin açıklaması şöyle:

“Ülkemizde AKP ile birlikte açılan süreç, bir dizi alanda olduğu gibi üniversitelerde de bir yıkımı beraberinde getiriyor.

Gericilik ve piyasacılıkla ilerleyen üniversiteye saldırı sürecinde ise AKP iktidarı istediğini elde edemiyor. Bir dizi üniversiteye atanan yandaş rektörlerin politikaları üniversite gençliğinin tepkisi ve mücadelesiyle karşılaşıyor.

Dün gerçekleşen Boğaziçi Üniversitesi mezuniyetinde atanmış rektör Mehmed Özkan’ın konuşması, üniversite gençliği tarafından protesto edildi. Üniversiteliler karanlığa, piyasacılığa, geleceksizliğe sırtını dönerek yanıtını verdi.

Bir diğer atanmış rektör Verşan Kök ise bu sene, ODTÜ’de evrim sempozyumlarını iptal etmiş, bahar şenliklerini iptal etmeye kalkışmış, okula polis sokarak öğrencileri gözaltına aldırmıştır. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, ODTÜ’ye  KYK yapılmasına karşı Kavaklık’ta direnen arkadaşlarımız Verşan Kök tarafından tehdit edilmiş ve Kavaklık’a saldırının sinyalleri verilmiştir.

Üniversite gençliği, üniversitelerin içini boşaltmaya, gerici düşünceleri üniversitelere sokmaya calışanlara karşı sessiz kalmamıştır ve kalmayacaktır!

Üniversitelerimizi gericiliğin ve piyasacılığın merkezleri haline getirmeye çalışanlara karşı örgütlü mücadeleyi yükseltelim!

TKH Gençliği

6 Temmuz 2019”