Reklam
Kategoriler: İç Açı

TUS sorularının sızdırılmasında ibreler İskenderpaşa tarikatını gösteriyor!

24 Şubat Pazar günü yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) çıkan soruların, ÖSYM tarafından açıklanmasından iki gün önce TUSDATA adlı dershane tarafından WhatsApp gruplarında paylaşılması üzerine soruların sızdırıldığı iddiası gündeme gelmişti.

Dershaneden yapılan açıklamada, “sınava giren hocaların soruları ezberleyerek daha sonra sosyal medyadan paylaştığı” öne sürülmüştü.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapılan bir şikayete ÖSYM’nin Hukuk Müşavirliği tarafından verilen yanıtta ise dershanenin “soruları ezberledik” açıklamasına yer verilmiş ve sorular ÖSYM’den iki gün erken açıklandığı için telif hakkı konusunda yasal işlem başlatılacağı ifade edilmişti.

AKP’yle birlikte kamuda hemen hemen her sınava karışan şaibe iddiaları düşünüldüğünde pek de şaşırtmayan bu olayın arkasında da tarikat bağlantısının olabileceği şüphesi görüldü. Sızdırma iddialarının merkezinde yer alan TUSDATA adlı şirketin Sağlık Bakanlığı’nın başına getirilen Fahrettin Koca’nın da mensup olduğu İskenderpaşa tarikatıyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Odatv‘den Fethi Yılmaz’ın haberine göre, TUSDATA’nın kurucuları arasında yer alan Uzman Doktor Sami Selçukbiricik’in bağlantıları dikkat çekiyor. Doktor Sami Selçukbiricik, TUSDATA’nın kurucuları olmasının yanı sıra, çeşitli illerde yapılan TUSDATA seminerlerine konuşmacı olarak katılıyor ve TUSDATA sitesinde köşe yazarlığı yapıyor.

TARİKAT VAKFININ KURUCUSU

Sami Selçukbiricik’in TUSDATA dışında da birçok kurumda çalışıyor.

İstanbul’da İskenderpaşa Cemaati’nin lideri Muhammed Nureddin Coşan’ın vakfettiği “Asfa Eğitim Vakfı” kurulmuştu.

8 Kasım 2014 tarihinde derneğin kuruluşu Resmi Gazete de yer aldı. Kurucusunun İskenderpaşa Cemaati’nin lideri Muhammed Nureddin Coşan olan Asfa Eğitim Vakfı’nın amacı Resmi Gazete de şöyle yer aldı:

“Vakıf’ın esas amacı; vakıf senedinin başlangıç kısmında belirtilen misyonu gerçekleştirecek faaliyetlerde bulunmaktır. Öğretim-eğitim hizmetleri yanında, sağlık, kültür, bilim, sanat, sosyal, çevre gibi kamu yükümlülüklerini azaltmaya katkıda bulunmak amacı ile kamu hizmetleri içerisinde yer alan hizmetleri gerçekleştirecek faaliyetlerde bulunmak. Vakıf’ın esas amacı çerçevesinde olmak üzere, özellikle halen Asfa Eğitim Kurumları olarak öğretim ve eğitim hizmetlerini sunmakta olan eğitim kurumları ile başlangıç kısmında belirtilen kurucunun ve /veya Prof. Dr. Mahmud Es’ad COŞAN’ın katkıda bulunduğu, kuruluşuna öncülük yaptığı, eserlerinin yayınlandığı basın-yayın kuruluşları; sosyal, kültürel, sanat ve sağlık alanlarındaki kuruluş ve projeleri başta olmak üzere vakıf amacı’na uygun faaliyetlerde bulunan tüm kuruluşları ve projeleri tüm yönleri ile desteklemek.”

MENZİL-İSKENDERPAŞA KAVGASI MI?

Resmi Gazete de vakfın yönetim kurulu da yer aldı.

İskenderpaşa Cemaati’nin Asfa Eğitim Vakfı yönetim kurulunda, TUS sorularını sızdırdığı öne sürülen TUSDATA’nın kurucusu Sami Selçukbiricik’in adı da geçiyor.

Sami Selçukbiricik, İskenderpaşa Cemaati’nin Asfa Ferda Koleji Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yaptı.

İşte tüm bu nedenlerle kimilerinin parmağı İskenderpaşacıları gösterirken, İskenderpaşacılar ise söz konusu sızıntıların kendilerine karşı bir başka cemaatin kimilerine göre “Menzilcilerin kumpası” olduğunu söylüyor.

Reklam

Bu haber en son değiştirildi 24 Temmuz 2019 23:37 23:37

Paylaş
Etiketler: iskenderpaşamenzil tarikatıSağlık Bakanlığısoruların sızdırılmasıtarikatTıpta uzmanlık sınavı

Önceki Haberler

  • Yaşam

‘Ak’ yobazlık Neslican’ın ardından da durmadı: Bu çıplaklıkla zor…

Kanser hastalığına karşı yürüttüğü mücadelesini 21 yaşında kaybederek aramızdan ayrılan Neslican Tay'ın ardından yapılan bir paylaşım büyük tepki çekti.

21 Eylül 2019 01:15 01:15
  • Dış Açı

İran’dan ABD’nin yeni yaptırımlarına tepki

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, ABD'nin yeni yaptırımlarına ilişkin açıklamalarda bulunarak ''Yaptırım uygulanması, ABD'nin İran'a baskı aracı bulma konusunda…

20 Eylül 2019 23:55 23:55
  • Dış Açı

Irak Kerbela’da bombalı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı

Irak Kerbela'da bir minibüse yerleştirilen bomba sonucu yaşanan patlamada 9 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı.

20 Eylül 2019 23:37 23:37
  • Yaşam

Oyuncu Şevket Çoruh’a böyle saldırdılar

İzmir'de, oyuncular Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu ile organizatör Serhat Aydoğdu'nun, köpeğe eziyet ettikleri gerekçesiyle uyardıkları grubun restoranda saldırısına uğradığı…

20 Eylül 2019 23:30 23:30
  • İç Açı

Şanlıurfa Valiliği’nden 15 günlük eylem yasağı

Şanlıurfa Valiliği, 15 gün süreyle kentteki her türlü etkinliği yasakladı.

20 Eylül 2019 23:22 23:22
  • Spor

TFF’den 8 takıma puan silme cezası

TFF, Ulusal Lisans kriterlerini tamamlayamayan Bursaspor, Eskişehirspor, Osmanlıspor, Elazığspor, Kardemir Karabükspor, Sakaryaspor A.Ş, Şanlıurfaspor ve Uşak Spor'a 3 puan silme…

20 Eylül 2019 23:15 23:15
Reklam