'Türkiye'yle mutabakatımız teröristlere tam özgürlük verilmesi anlamına gelmiyor'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Putin ile Erdoğan'ın gelecek hafta yapacağı görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

'Türkiye'yle mutabakatımız teröristlere tam özgürlük verilmesi anlamına gelmiyor'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 23 Ocak’ta yapacakları zirvede ana gündem maddesinin “İdlib’deki durum ile iki ülke arasındaki İdlib anlaşmasının gidişatı” olacağını söyledi.

Sputnik‘in aktardığına göre, Moskova’da 2018 yılının sonuçlarını değerlendirmek üzere büyük basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Putin ve Erdoğan’ın 23 Ocak’ta Rusya’da yapacakları açıklanan zirve hakkında konuştu.

“Rusya ve Türkiye liderleri arasında yakın gelecekte bir temas kurulmasını bekliyoruz.” diyen Lavrov, “Bu, halihazırda planlandı. İdlib’deki durum, Putin ve Erdoğan arasındaki görüşmenin ana gündem maddesi olacak” ifadelerini kullandı.

“MUTABAKATA ÖNEM VERİYORUZ ANCAK…”

Şu anda terörün ana odağının El Nusra’nın (HTŞ) neredeyse tüm militanları kendi bünyesine dahil ettiği İdlib bölgesi olduğunu kaydeden Lavrov, “Rusya ve Türkiye arasındaki İdlib’le ilgili mutabakatların hayata geçirilmesine büyük önem veriyoruz. Ancak bu mutabakatlar, silahsızlandırılmış bölge de dahil İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinden hem Suriye ordusunun mevzilerine ve sivil hedeflere hem de Rusya’nın Hmeymim üssüne saldıran teröristlere tam özgürlük verilmesi anlamına gelmiyor. Dolayısıyla Putin ve Erdoğan’ın ana gündem maddesi İdlib’deki durum olacak” ifadelerini kullandı.