Türkiye'nin en zenginleri listesi açıklandı: İşçilere kurtlu yemek yediren isim zirveye çıktı

Türkiye'nin kaynaklarını yiye yiye bitiremeyen sermaye sınıfının servet sıralamasını gösteren "puan durumu"nda zirve değişti...

Türkiye'nin en zenginleri listesi açıklandı: İşçilere kurtlu yemek yediren isim zirveye çıktı

Sermaye düzeninin AKP ile birlikte gücünü katladığı Türkiye’de emekçiler işsizlik ve yoksulluk cenderesi içinde yaşamını sürdürmeye çalışırken patronlar ise büyüttükleriyle servetleriyle gündem olmaya devam ediyor.

Ekonomi dergisi Forbes Türkiye’nin her yıl hazırladığı “en zengin 100” listesine göre, 119 kişiden oluşan para babalarının toplam serveti 99,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl 40’a ulaşan milyarder sayısı ise 11 kişi azalarak 29 olarak kayda geçti. Toplamda geçen yıla göre 21,5 milyar dolar servet düşüşü gerçekleşirken, 119 kişiden 101’nin serveti azaldı.

“En zengin 100” listesine göre, Rönesans Holding’in Başkanı Erman Ilıcak, 3,8 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin kişisi oldu. Son beş yıldır listenin zirvesinde Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker bulunuyordu.

İnşaat, gayrimenkul yatırım ve enerji üretim alanlarında faaliyet gösteren Rönesans Holding’i Türkiye işçi sınıfı, inşaatı devam eden Başakşehir Şehir Hastanesi’ndeki çalışma koşullarından hatırlıyor. İşçiler geçtiğimiz ay sözkonusu şantiyedeki barınma koşullarına, yemeklerin kalitesiz ve yetersiz olmasına isyan ederek iş bırakıp eylem yapmıştı. Şantiyede işçilere verilen yemeklerin içinden kurt çıktığı görülmüştü.

Yıldız Holding patronu Murat Ülker ise 3,7 milyar dolarlık servetiyle ikinci sıraya geriledi. Üçüncülüğü 2,1 milyar dolarlık servetleriyle Hüsnü Özyeğin ve Osman Kibar paylaştı.

Bu yıl listede 11 ismin ilk kez yer aldığı görüldü. Daha önceki yıllarda listeden düşen üç isimse bu yıl geri döndü. Toplam servetten 6,1 milyar dolar pay alan bu isimler arasında geçen yıl hayatını kaybeden Şarık Tara ve Erdoğan Demirören’in varisleri ile 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç’un iki kızı da yer alıyor. Mustafa Koç’un kızları Esra Koç (22) ve Aylin Koç (18) Koç Grubu şirketlerinde hissedar olan dördüncü kuşaktan ilk üyeler oldu. Koç kardeşler aynı zaman Forbes 100 tarihinin en genç isimleri.