Türkiye ve Katar arasında 7 anlaşma

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin huzurunda iki ülke arasında 7 anlaşma imzalandı.

Türkiye ve Katar arasında 7 anlaşma

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD emperyalizminin Ortadoğu’daki en önemli ortaklarından Katar’a gitti. Erdoğan Katar’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından karşılandı.

Erdoğan ve Al Sani’nin Katar Emirlik Divanı’nda baş başa görüşmeleri ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından anlaşma imza töreni gerçekleştirildi. Erdoğan ve Al Sani’nin huzurunda iki ülke arasında 7 anlaşma imzalandı.

Bu anlaşmalar ve imzalayanlar şöyle:

-Türkiye Cumhuriyeti ve Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik Komite 5’inci Toplantısı Ortak Bildirisi”ne Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani imza attı.

-Türkiye Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında “Türk Lirası-Katar Riyali İkili Para Swap Düzenlemesine ilişkin Değişiklik Anlaşması” Türkiye Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ve Katar Merkez Bankası Başkanı Şeyh Abdullah bin Suud Al Sani tarafından imzalandı.

-İki ülke hükümetleri arasında “Şehircilik Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”nı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Katar Belediye ve Çevre Bakanı Abdullah bin Abdülaziz Al Subaie imzaladı.

-Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Katar Genel Standardizasyon Teşkilatı arasında “Ticareti Kolaylaştırmak ve Tüketicinin Korunmasını Sağlamak Üzere Laboratuvar Kurulum Projesi İşbirliği Konusunda Ortak Niyet Beyanı” Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Katar Belediye ve Çevre Bakanı Abdullah bin Abdülaziz Al Subaie tarafından imzalandı.

-İki ülke hükümetleri arasında “Sınai ve Teknolojik İşbirliği Anlaşması”na Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ile Katar Ticaret ve Sanayi Bakanı Ali Bin Ahmet Al-Kuvari imza koydu.

-TSE ile Katar Bayındırlık İdaresi (ASHGHAL) arasında “Standardizasyon ve Uygunluk Değerlendirme Alanında İşbirliği için Mutabakat Zaptı” TSE Başkanı Adem Şahin ile ASHGHAL Başkanı Saad Al Muhannedi tarafından imzalandı.

-“Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ile Katar Finans Merkezi İdaresi Arasında Mutabakat Zaptı”na Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan ve Katar Finans Merkezi Genel Müdürü Yusuf Al-Jaida imza attı.

“Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Katar Yatırımı Destek Ajansı Arasında Mutabakat Zaptı”na ise Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ve Katar Yatırım Destek Ajansı Genel Müdürü Şeyh Ali Al-Velid Al Sani imza koydu.

İmza töreninde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da hazır bulundu.

“KATAR’IN GÜVENLİĞİ BİZİM GÜVENLİĞİMİZ”

Bu anlaşmalar sonrası Türk-Katar Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığını ziyaret eden Erdoğan, burada Katar’la ilişkilerinin ne kadar önemli olduğuna değindiği bir konuşma yaptı.

“Katar’la askeri, güvenlik ve savunma sanayi alanındaki ortak projelerimiz ikili münasebetlerimizin omurgasını teşkil ediyor. Katar’ın güvenliğini ülkemizin güvenliğinden asla ayrı tutmuyoruz. Sizler bu alandaki çok yönlü işbirliğimizin sahadaki en net nişaneleri durumundasınız” diyen Erdoğan, “Körfez bölgesinde iki buçuk yıldır devam eden krizin bir an önce çözülmesini temenni ettiğini söyleyen Erdoğan, “Komutanlığımızın daimi olarak konuşlanacağı yeni Tarık Bin Ziyad Kışlasının inşası tamamlandı. Bugün bu kışlamızın adını da Savunma Bakanımızdan öğrendim. İnşallah ‘Halid bin Velid’ adıyla orası anılacak. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.