'Türkiye NATO'nun Baltık ülkelerini savunma planını kabul etti'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Baltık ülkeleriyle ilgili 'savunma planı'nın kabul edildiğini açıkladı.

'Türkiye NATO'nun Baltık ülkelerini savunma planını kabul etti'

İngiltere’nin başkenti Londra’daki NATO Zirvesi sonrası sonuç bildirigesinin yayınlanmasının ardından açıklama yapan Stoltenberg, Baltık ülkeleriyle ilgili ‘savunma planı’nın kabul edildiğini duyurdu.

“Baltıklar ve Polonya savunma planı yenilendi” ifadelerini kullanan Stoltenberg şunları söyledi: ”

“Tüm müttefiklerimizi korumak için planlarımız mevcut. Daha fazla güçlerimiz de hazır bulunuyor. Baltık ülkeleri ve Polonya’da askerlerimiz doğu sınırında hazır bekliyor. İhtiyaç olursa daha fazla askerle müdahale edebileceğiz. İttifakın diğer bölgelerini savunmak için gerekli planlar da yenileniyor. Bugün de Baltık ülkeleri ve Polonya’nın planlarını yenilemiş bulunuyoruz. Baltık ülkeleri, Polonya’nın savunma planı yenilendi.”

Stoltenberg, Türkiye’nin veto hakkını kullanmadığını da bildirdi.

LİTVANYA: TÜRKİYE ONAY VERDİ

Litvanya Başkanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada da ‘Türkiye’nin Baltık ülkeleri için yapılan NATO savunma planlarını onaylamayı kabul ettiği’ belirtildi.

Türkiye geçen hafta Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı’na onay vermemişti. Ankara, bu kararı, YPG’nin “tehdit” olarak tanımlandığı Türkiye Savunma Planı belgesinin yayımlanmasına ABD’nin de aralarında olduğu 8 müttefikin izin vermemesi üzerine almıştı.

AKP’li CumhurbaşkanıTayyip Erdoğan, NATO müttefiklerinin YPG’yi “terör örgütü” olarak kabul etmemeleri durumunda Baltık Planı’na karşı çıkmaya devam edileceğini söylemişti.