"Türkiye İttifakı, 'sıkıştık bize yardım edin' demek"

Ekonomi yorumcusu Emin Çapa, Erdoğan’ın seçim yenilgisinin ardından “Türkiye ittifakı” çağrısıyla ilgili “Partiler ‘Türkiye ittifakı’na girerse kendi kafalarına kurşun sıkmış olurlar. Bu saatten sonra her kim ki, AKP ile ittifak kurar, bugüne kadar işlenmiş tüm hataların ortağı olur” değerlendirmesi yaptı.

Erdoğan, partisinin 31 Mart Yerel Seçimlerinde büyükşehirleri kaybetmesinin ardından “Türkiye ittifakı” çağrısı yapmıştı. Ekonomi yorumcusu Emin Çapa, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, “partilerin “Türkiye ittifakı”na girme hamlesinin “kendi kafalarına kurşun sıkmak” olacağını söyledi ve ittifaka girenlerin bugüne kadar işlenmiş tüm hataların ortağı olacağını” yazdı.

CNN’in eski yüzlerinden Çapa, sosyal medya hesabından “Türkiye ittifakı” için ‘sıkıştık, bize yardım edin kurtulduktan sonra gene size saldıracağız’ değerlendirmesini yaptığını paylaştı. O ifadeler şöyle:

“”Türkiye ittifakı” söylemi, “hepimiz aynı gemideyiz” söylemiyle aynı sahtekarlıkta. Yani “sıkıştık, bize yardım edin, kurtulduktan sonra gene size saldıracağız”. Yahu niye sizinle aynı gemiye binelim, aynı ittifaka girelim? Biz ülkenin geleceğiyle ittifaktayız.

AKP sadece ekonomiyi batırmış olsa, bu kadar tepki duymaz, endişelenmezdik. Ama hukuktan demokrasiye, eğitimden tüm kurum ve kuruluşlara kadar TC’ni ayakta tutan ne varsa hepsi dinamitlendi, dinamitleniyor. Bu saatten sonra sizinle ittifak yapan herkes bu suçun ortağıdır.

İktidarın daha düne kadar “zillet ittifakı” diye aşağıladığı partiler adı pek güzel, kendisi zehirli bu “Türkiye ittifakı”na girerse kendi kafalarına kurşun sıkmış olurlar. Bu saatten sonra her kim ki, AKP ile ittifak kurar, bugüne kadar işlenmiş tüm hataların ortağı olur.”