'Türkiye için tüm NATO endişeli'

ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemleri için "Bir Rus füze savunma sisteminin bir NATO müttefikimizin topraklarında olacak olmasından büyük bir endişe duymaktayız" dedi.

'Türkiye için tüm NATO endişeli'

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemleri konusunda “tüm ittifakın endişeleri olduğunu” söyledi.

NATO savunma bakanları toplantısı öncesinde konuşan ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Ankara ve Moskova arasında savunma alanında artan işbirliğini büyük sorun olarak gördüklerini söyledi.

Hutchison, “Bir Rus füze savunma sisteminin bir NATO müttefikimizin topraklarında olacak olmasından büyük bir endişe duymaktayız” dedi.

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison S-400’lerin NATO’nun ortak hava savunma sistemi çalışmalarını sekteye uğratabileceğini de ifade etti.

“Türkiye’nin başka bir sistem almasını umut ediyoruz” diyen ABD’li Kay Bailey Hutchison, bu sistemin NATO müttefiki bir ülkeden ya da tarafsız bir ülkeden alınmasını tercih ettiklerini söyledi.

Brüksel’deki NATO savunma bakanları toplantısı bugün başlayacak. Toplantıda Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar temsil edecek.