Turizm Bakanı Ersoy, Bodrum'daki koyu kendi oteli için imara açtı!

ETS Tur patronu ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un, Bodrum'da doğal SİT alanı olan Kissebükü Koyu’ndaki otel planı iptal edilmişti. Ancak Ersoy bakan olunca bu "yatırım"ından vazgeçmedi ve alanı büyüterek yeni imar planını onaylattı.

Turizm Bakanı Ersoy, Bodrum'daki koyu kendi oteli için imara açtı!

Bodrum’un el değmemiş nadir koylarından, doğal ve arkeolojik SİT alanı olan Kissebükü (Kilise Bükü) imara açılıyor. Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur’a ait olan ve otel yapılmak istenen arazinin imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

ETS Tur şirketi 2014 yılında Kissebükü’nde 5 yıldızlı otel yapmak için adım atmış ve Muğla Valiliği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı ile otel inşasına izin vermişti. Bu gelişme üzerine Bodrumlu ve birçok bölgeden yurttaşlar, 25 Ocak 2015’te karadan ve denizden bölgeye giderek tepki göstermişlerdi.

Plan iptal edilmişti

Yıllardır süren mücadeleye ve birçok kesimin bugüne kadar karşı çıkmasına karşın, Kissebükü’ndeki otel projesinin olduğu arazinin 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı hukuki olarak açılan davalar sonucu iptal edilmişti. Şimdi ise imar alanı genişletilerek hazırlan plan teklifi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarıldı.

Otel yapılmak istenen arazinin imar planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasına, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz’den açıklama geldi.

Yerel Bodrum Aktif gazetesinin haberine göre, konu ile ilgili görüşleri alınan Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, önümüzdeki günlerde basın toplantısı düzenleyeceklerini ifade ederek, süreci ve tepkilerini kısaca özetledi:

“Daha önce 1/1000 ve 1/5000lik imar planına Bodrum Denizciler Derneği olarak, Deniz Ticaret Odası ile birlikte itiraz etmiş ve davayı kazanmıştık. İmar planını iptal ettirmiştik. Ancak, yatırımcı tekrar revize talebi ile başvurmuş. Ve bu kez turizm bakanlığı tarafından tahsis edilmiş 95 dönümlük araziye ilave olarak, 25 dönüm daha tahsis istemiş.. Süreci Bodrum Denizciler Derneği olarak zaten takip ediyorduk. Basından duymuş değiliz. Zeten, geçtiğimiz günlerde avukatımız aracılığı ile itirazda bulunmuştuk.  Yani askıdan inmeden müdahele ettik.”

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Demiröz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler Mehmet Ersoy’un Turizm Bakanı olmasından sonra, otel girişiminden vazgeçeceğini umarak, müjdeli haber beklerken, tam tersi olan bu gelişme karşısında şok olduk ve şiddetle kınıyoruz. Gökova’da, İngiliz Limanı ve bazı koyların kamulaştırma yolu ile, deniz turizmine kapatılması endişesi içinde iken, bir de Kilise Bükü’ne otel yapılması ve Mavi Yolculuğun ilk durağının, Gökova’nın kapısın kapatılması girişimi kabul edilemez. Deniz turizmine darbe vuracak bu yatırımı engellemek için, hukuki yollarla itirazlarımız sürüyor ve sürecektir. Gelişmeleri daha detaylı olarak, önümüzdeki günlerde basın toplantısı ile kamuoyuna anlatacağız ”

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarılan kararda şu ifadeler yer alıyor:

“İlimiz Bodrum İlçesi, Yalı Beldesi, Adalıyalı Turizm Merkezi sınırları içerisinde kalan 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama imar Planı Değişikliği teklifi, Bakanlık Makamının 18.10.2018 tarih ve 187095 sayılı Olurları ile 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. Maddesi uyarınca tadilen onaylanmış olup, 28.11.2018 tarihinde Müdürlüğümüz ilan panosunda 30 gün süre ile Muğla Valiliği Çevre Müdürlügü’nce askıya çıkarılmıştır.”

İmara açılan alan

İmar plan notlarında bölgede yapılacak otel amaçlı yapılarda en fazla 2 kat, 10,5 metre maksimum yüksekliğe izin verildiği ve parselde maksimum inşaat alanı katsayısının 0,30 Emsal olduğu asma katların kat olarak sayılmayacağı belirtiliyor. Ayrıca Günübirlik Alan içerisinde Emsal 20 tek kat,bina yüksekliği 5,50 mt ve asma kat, kat olarak sayılmayacak.

Bu bölgede planlama yetkisi, “Turizm Merkezi” kapsamında olduğundan Turizm ve Kültür Bakanlığı’na ait. İmara açılan alan, 1/ 100 Binlik planda orman ve doğal sit alanı olarak belirlenmiş olup yapılan planlama üst ölçekli plana aykırı olduğu ve 25 binlik planı bulunmadığı biliniyor.

“NEDEN KAÇIRAYIM?” DEMİŞTİ

Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “İmar barışı” adı altında imara aykırı ve ruhsatsız yapıların affedilmesi için çıkarılan düzenlemeye kendisinin de başvurduğunu belirtmiş ve  “Çok büyük avantaj niye kaçırayım? Rakamlar yüksek değil. İşletmelerin yarım sezonluk kârı” demişti.