TÜPRAŞ işçileri, fabrikaları terk etmiyor!

Vardiyası biten TÜPRAŞ işçileri işyerini terk etmeme eylemi başlattı. İşçiler geceyi İzmir Rafinerisi içerisinde geçirecek.

TÜPRAŞ işçileri, fabrikaları terk etmiyor!

TÜPRAŞ işçileri, toplu sözleşme sürecinde işverenin anlaşmaya yanaşmaması üzerine kendilerini fabrikaya kapatarak fabrikalarını terk etmeme kararı aldı.

TÜPRAŞ’ta Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, arabulucu sürecinde de sona gelinince, işçiler başlattıkları eylemlerini büyütme kararı aldı. Fabrikada bugün 00.00 – 08.00 vardiyası sabah saatlerinden itibaren fabrikadan çıkmama eylemi başlattı.

İşveren sözleşmeyi 3 yıla çıkarma, vardiya sistemini değiştirme ve mazeret izinlerini düşürme ile ilgili işçi düşmanı politiklarından vazgeçmezken, ücret teklifini de değiştirmedi. İşveren işçilere ilk 6 ay maaş zammı vermezken, sadece bir brüt maaş tutarında ücret vermeyi teklif etti. Petrol-İş Sendikası’nın yetkili olduğu fabrikada işçiler bu teklifi kabul etmedi. İşverenle uzlaşamama sonucu TÜPRAŞ işçileri, kendi taleplerini ileterek, fabrikayı terk etmeme eylemine başladılar.

Koç Holding’in 3 yıllık sözleşme, mazeret izinlerinin azaltılması, vardiya değişikliği gibi dayatmalarına karşı bir aydır İzmir, Kırıkkale, Kocaeli ve Batman’da TÜPRAŞ işçileri eylemdeydi. Bugün itibariyle vardiyası biten işçilerle birlikte işçiler işyerini terk etmeme eylemine başladı.

Koç Holding işçilerle görüşmeyi kabul etmezken; direnişi kırmak için işçilerin kullanımına açık olan yemekhaneyi kapatarak, işçileri bekleme alanından mahrum etmeye çalıştı.

Vardiyası biten TÜPRAŞ işçileri işyerini terk etmeme eylemi başlattı. İşçiler geceyi İzmir Rafinerisi içerisinde geçirecek.