Tunç Soyer'in İzmir için 'çok büyük rüya'sı: Bir CEO düşünün, çocuğu için en iyi okul burada...

CHP'nin İzmir adayı Tunç Soyer, İzmir için "çok büyük rüya" olarak şirketlerin yönetim merkezini kente taşıma hayalinden söz etti.

Tunç Soyer'in İzmir için 'çok büyük rüya'sı: Bir CEO düşünün, çocuğu için en iyi okul burada...

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, tüm büyük şirketlerin yönetim merkezlerinin İzmir’e taşınmasını kendisinin “çok büyük bir rüyası” olduğunu belirtti.

Seçime ilişkin Hürriyet‘ten Ertuğrul Özkök’ün sorularını yanıtlayan Soyer, seçildiğinde Saray’a gidip gitmeyeceği konusunda “Benim Külliye’ye gidip gitmemek gibi psikolojik bir sorunum yok. Gerekirse tabii ki giderim. Mesela Buca metrosu planı. Her şeyi hazır. Bir tek imzaya kalmış ama 6 ay geçtiği halde imza atılmıyor. Bu planın imzalanması ve uygulamaya başlaması için Külliye’ye giderim. Orada ülkenin Cumhurbaşkanı oturuyor. İmzalaması için elimden geleni yaparım.” ifadelerini kullandı.

“Benim çok büyük bir rüyam var. Bu rüya Koç Holding’in genel merkezini İzmir’e taşıtmak.” diyen Soyer, Koç Holding’in bir sembol olduğunu, Eczacıbaşı’nınsa zaten İzmir’e döneceğini belirtirken “Vodafone, Turkcell, Sabancı, aklınıza ne gelirse o şirketlerin yönetim merkezlerini İzmir’e taşıtacak bir şehir hayal ediyorum ben. Bu öyle bir ütopya falan değil. Bu olay 20’nci yüzyılın başında Amerika’da olmuş. Birçok şirket yönetim merkezlerini New York’tan başka şehirlere taşımış. Starbucks’ın, Boeing’in, Coca-Cola’nın merkezleri New York dışındaysa, Türkiye’nin büyük şirketlerininki neden İzmir’de olmasın? Bir CEO düşün. Çocuğunun en iyi okulu burada. Sağlık hizmetleri dünya çapında. Hafta sonu ofisinden çıktıktan sonra Çeşme arabayla 45 dakika, Bodrum 2.5 saat. Bir gastronomi merkezi. Bugüne kadar İzmirli genç çalışmak için İstanbul’a gidiyordu, şimdi İstanbullu CEO çalışmak için İzmir’e gelecek. Ayrıca Türkiye’nin Silikon ve startup nabzı burada, bu şehirde atacak.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de İzmir’de katıldığı seçim toplantısında ”İzmir kocaman büyük bir şirket, büyük bir bilançosu var. Aslında biz şehre bir CEO seçiyoruz.” demişti.