Tüm Köy Sen: Erdoğan’ın açıkladığı fındık alım fiyatı tekellerin işine yarıyor

Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık alım fiyatının maliyet seviyesinde kaldığını belirten Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Tuncay Zengin, '16,5 TL kabul edilemez' dedi.

Tüm Köy Sen: Erdoğan’ın açıkladığı fındık alım fiyatı tekellerin işine yarıyor

Tüm Köy Sen, açıklanan fındık alım fiyatının maliyet seviyesinde kaldığını belirterek tepki gösterdi.

Fındığın maliyet hesabını kendilerinin yanında başka kuruluşların da yaptığını belirten Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Tuncay Zengin “Birim alandan alınan ürünü Türkiye ortalamasının 15 kg. üzerinde tuttuk. İşçi yevmiyesini ortalamanın altında hesapladık. Bir işçinin günde (pazara hazır) 40 kg. fındık topladığını varsaydık. Ve 5 – 6 kalem maliyet unsurunu hesaplamaya dahil etmedik. Bunlara rağmen 1 kg. fındığın maliyeti 16,52 TL. Diğer kurum ya da kişilerin yaptığı hesaplamalara baktığımızda 14,50 TL ve 17.00 TL aralığında rakamlar bulunduğunu görüyoruz. Yani yapılan bütün çalışmalar birbiriyle örtüşüyor. Hükümetin 2019 ürünü levant kalite fındık için açıkladığı taban fiyat (*Aslında bu tavan fiyat) 16,50 TL. Şimdi bu işte bir terslik var” ifadelerini kullandı.

TARIMDA DA SINIF ÇIKARI VAR

Zengin, açıklamasında maliyetini ancak kurtaran fiyat açıklamasının tarım politikalarının niteliğinden kaynaklandığını şöyle vurguladı:

“Esas konuşulması, dillendirilmesi, konunun tamamen sınıfsal olduğunun toplumda tartışılması gerekliliğine inandığımız olayın özü kabaca şu: Yeni Dünya Düzeninde ulus devletlerin yerini küresel sermayenin egemeni olan şirketler alıyor. Başta enerji olmak üzere silâh sanayi, ilâç sanayi, tohum-tarım-gıda sektörü ve sağlık sektörü bu çok uluslu tekelci sermayeye devrediliyor. Aslında günümüzde yaşanılan süreç; emperyalizmin yerküreyi paylaşımı sürecidir. Kapitalizm her bunalıma girdiğinde bu paylaşım yaşanmıştır. Paylaşım günümüzde Asya ve Afrika’da yapılmaktadır. Nedeni her iki kıta ülkelerinin kaynaklarını, doğasını, insan emeğini ve hatta kültürünü sömürmektir. Bunu da o ülkedeki işbirlikçileri aracılığıyla yapıyorlar.”

FINDIK 25 TL OLMALI

Yaptıkları maliyet hesabına göre fındık fiyatının 25 TL olması gerektiğini vurgulayan Zengin, daha önce fındık fiyatının 18- 20 TL olmasını isteyenlerin verilen fiyatı olumlu karşılamalarını da eleştirerek, “Bizim gibi Ziraat Odaları ve başkaları da maliyet hesabı yaptı. Yapılan açıklamalarda 20 TL istediler. Şimdi de memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Devlet desteğiyle fiyatın 19 TL’ye çıktığını iddia eden yetkilere sesleniyoruz. Biz yaptığımız hesapta devlet desteklerini gelir hanesine ekleyerek yaptık zaten buna karşın maliyet 16.52 TL oldu. Bu nedenle 25 TL istiyoruz.Haziran, Temmuz ayları geldiğinde yeni sezonun fiyatının baskılanma politikaları her yıl oluyor. Bu yılda 18-19 TL’den satılan fındığın fiyatı Temmuz ayında birdenbire 11-12 TL’ye düştü dendi. Bu bir algı operasyonudur. Temmuz ayında üreticinin elinde fındık mı vardı da pazara indirsin. Bu tüccar ve ihracatçının bilerek yaptığı bir fiyat düşürme operasyonudur. 18-19 TL’ye fındık alınırken Cumhurbaşkanının açıkladığı 16,5 -17,00 TL fiyat, tekellerin işine yarıyor” dedi.

Tüm Köy Sen’in örnek maliyet hesabı tablosu şöyle: